Toplam çözüm sayısı
..
HP ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Mustafa'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

HP Pavilion 15-cs3008nt Ses Cızırtı Sorunu ve Teknik Servis Yanıltması

2.525görüntüleme
Mustafa
Mustafa 18 Ocak 21:57

HP Pavilion 15-cs3008NT modeli laptop'ı birkaç ay önce satın aldım. Bilgisayarımı aldığımda bilgisayardan bir cızırtı sesi gelmekteydi. Bu sesi fandan gelen normal bir ses olarak düşünmüştüm ancak RAM yükseltmesi için arka kapağı açtığımda sesin fandan gelmediğini ana kart üzerinden gelen bir ses olduğunu fark ettim. Bu ses ilk başlarda normal bir cızırtı oluyor ancak CPU fanı çalışmaya başladığında bu ses traktör sesine benzemeye başlıyor. Bu durum sessiz bir ortamda çalışıyorsanız, oyun oynamıyorsanız ya da ders yapıyorsanız canınızı aşırı sıkan bir ses halini alıyor. Bu konu ile ilgili HP müşteri hizmetleri ile arıza kaydı oluşturduğumda beni servise yönlendirdiler. Servis aşamasında servise en az 10 defa arama gerçekleştirdim. 

Cihaz servise gittiğinde teknik servis fanlar sorunlu deyip fanları değiştirme kararı almış. Fanlarda hiçbir sorun olduğunu bilmeme rağmen bu durum garip gelmişti bende yukarıda dediğim gibi HP müşteri hizmetlerini arayıp "teknik servisteki arkadaşlarınız sorunun fan kaynaklı olduğundan emin mi? " diye defalarca soru sordum. Çünkü sıfır bir cihazın parçasının değişmesini kimse istemez. Neyse arkadaşlar cihaz geldi cihazda değişen hiçbir şey yok. Cihaz servise yolladığım gibi. Üstüne orijinal parçayı değiştirmişler hem de sağlamken. Ben bu duruma itiraz edip video kayıtlarını ve ses kayıtlarını tekrardan gönderdim ancak sonuç alamadım. Cihazımın yenisiyle değişimini talep ettim ancak cihazdan parça söküldüğü için bu talep geçersizmiş. 

Belki bu durumu dile getiren ilk kişi benim ancak eminim bunu yaptıkları ilk kişi ben değilim. Bugün itibariyle tüm yasal haklarımı başlatarak HP ve orijinal parçamı sağlam olduğu halde değiştiren BDH ® (zebra BDH/ BDH) adlı servise karşı mücadelemi başlatıyorum.

HP Logo
HP20 Ocak 12:15

Sayın İlgili; Müşterimiz Mustafa A.'ın sitenize yazmış olduğu şikayet ile ilgili tarafınıza bazı bilgiler iletmek isteriz. Sitenizde yayınlanan yazısına istinaden Müşteri ilişkileri yetkilimiz Mustafa A. ile iletişime geçmiş , konu ile ilgili bilgilendirme sağlanmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz. Saygılarımızla; HP Türkiye Kurumsal Ürünler Müşteri İlişkileri

1 Yorum

Beyza
Beyza4 hafta önce
 

Merhabalar ben 2 3 ay önce aldığım dizüstü bilgisayarımdan aynı durumu yaşamaktayım ve daha yeni almama rağmen cızırtı sesi çok fazla çıkıyor ve ne yapmam gerektiğini bilmiyorum bu sorunu nasıl giderebilirim

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler