HP ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Emirhan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

HP Müşteri Hizmetleri ve Onarım Merkezi İlgisizliği

1.988görüntüleme
Emirhan
Emirhan 14 Eylül 2020 18:36

HP z440 workstation cihazımızı recovery desteği in aradığım HP ticari müşteri hizmetlerindeki agent arkadaşınızın yönlendirmeleri sonucu Bios ayarlarında "Secure boot" ayarını değiştirip "save" yaptıktan sonra cihazıma ardından görüntü gelmedi, arızalandı. Bununla ilgili müşteri hizmetleri temsilcisi böyle bir sorunla ilk defa karşılaştıklarını ilettiler. Konu hakkında şikayet kaydı oluşturdum, ancak hiçbir konuda yardımcı olmadılar ve hatta ücretsiz onarım sağlanamasa bile kargo ile adresten aldırmayı dahi teklif etmediler.

Yaşanan bu problemin ardından bu workstation'ın bir hastaneye ait olduğu ve hatta radyoloji biriminde kullanıldığı için bundan dolayı da aciliyet gerektiren cihaz olduğundan dolayı daha fazla vakit kaybetmeden İstanbul Profilo AVM ye elden cihazı teslim ettim.

İlk etapta 900 TL küsur onarım ücreti çıktı ve hemen ödemeyi gerçekleştirdim. Ancak aradan birkaç gün geçince 2. Bir fiyat teklifi daha ilettiler 560 küsur tl idi. Sebebi ise cihazımda arızalı parça olan ekran kartının OEM olmasıymış. Bununla ilgili bir şikayet kaydı daha oluşturarak "cihazımda madem ki OEM ürün vardı ve bundan dolayı fiyat farkı çıkıyorsa bunu ilk arıza tespitinde neden ayrıntılı inceleyip ona göre fiyatlandırmadınız" şeklinde şikayet kaydı oluşturdum.

Ancak şikayet ekibindeki ö**  hanım bana mail yolu ile ulaştı ve herhangi bir işlem yapamayacağını, ücreti mecbur ödemem gerektiğini ilettiler. Bu bilgilendirmenin ardından yaşanan olaylardaki ilgisizliği mail üzerinden ö**  hanıma sormama rağmen benim sorduklarımın hiç birine cevap vermeyip adeta bir plak gibi aynı şeyleri tekrarlamaya başladılar.

Bunun üzerine HP ticari müşteri hizmetlerini aradım, g** hanım çıktı ve ö** hanım ile görüşmek istediğimi belirttim. Ancak kendileri müsait değilmiş ve daha sonra bana geri dönüş yapılacağı iletildi. Ancak beni arayan olmadı, aradan bir iki gün geçti tekrar aradım sanırım n**hanımdı, "ö** hanım beni aramadı iletir misiniz" dedim ancak gene dönüş olmadı ve son olarak sanırım m** hanım ile görüştüm tekrar ö** hanım ile görüşmek istedim ancak gene dönüş olmadı. Ayrıca ö**hanıma bana dönmeleri içinde mail atmıştım. Ancak bu mail üzerine de kimse dönmedi.

Asıl olarak HP, hem teknik destek sırasında cihazımın arızalanmasına sebep oldu hem de ücretli onarım sırasında da dalga geçer gibi iki kere ücret çıkardı ve buna karşılık açılan şikayet kayıtlarında dalga geçer gibi bir muamele gördük. Mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum!

Gelişme
Gelişme

25 Eylül 2020 22:31

Onarımında yaşadığım tüm olumsuzluklara karşı, sürekli ücret çıkarmalarına bile karşı bu ücretlerin tamamını ödeyerek onarımı kabul ettiğim cihazı bugün servis merkezinden teslim aldım. Cihaz onarımda iken talep ettiğim cihaza recovery uygulanması hiç umursanmamış ve bu talebim gerçekleşmemiş. En başından beri yaşadığım tüm ilgisizliğe bir yenisi daha eklenerek bu konuda da mağdur edildim.

HP Logo
HP15 Eylül 2020 13:48

Sayın İlgili; Müşterimiz Emirhan K.'ın sitenize yazmış olduğu şikayet ile ilgili tarafınıza bazı bilgiler iletmek isteriz. Sitenizde yayınlanan yazısına istinaden Müşteri ilişkileri yetkilimiz Emirhan K. ile iletişime geçmiş , konu ile ilgili bilgilendirme sağlanmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz. Saygılarımızla; HP Türkiye Kurumsal Ürünler Müşteri İlişkileri

Emirhan
Emirhan25 Eylül 2020 22:27

Merhaba, Geri dönüş sağlasanız ne fayda? Geri dönüş yapan şikayet birimindeki Özlem Hanım kısacası "biz onarım merkezinin ilettiklerini size iletiyoruz" dediler. E ancak çözüm nedir? Yok! Peki siz neye yardımcı oluyorsunuz ya da neyi çözmeye çalışıyorsunuz? Bunlara cevap yok. Bu saçma bahanelere karşılık onarım merkezi ile görüştürün beni dedim ancak onu da yapmıyorsunuz. Bence bu durumda, bu yaklaşımla devam edecekseniz benim önerim; şikayet ekibini kapatın zaten yardımcı olmak amaçlı tek bir adımınız yok bu ekip olarak. HP nin ilgisizliğini, baştan atmalarını samimi söylüyorum bu kadar beklemiyordum. Brova HP bravo onarım merkezi!

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler