HP Mağdur Ettiği Kullanıcısını Bir De Mahkemeye Verdi!

Nurşen Nurşen25 Ekim 19:02

HP Spectre model bilgisayarımı 21.05.2018 tarihinde satın aldım. Almamı müteakip 19.06.2018 tarihinde LCD ekranında karaltı belirdiği için servise götürdüm. Servis, ekranını garanti kapsamında değiştirdi. 23.07.2018 tarihinde sıvı teması nedeniyle bilgisayarımın klavyesi için tekrar servise götürdüm. Bu tamiri ücretli yapacaklarını, eğer servise yaptırmazsam garantinin bozulacağını söylediler, bu nedenle dışarıda yaptıracağımdan daha yüksek bir miktar ödeyerek tamiri servise yaptırdım. 

27.08.2018 tarihinde bilgisayarımın çalışmaması üzerine servise tekrar götürdüm, bunun üzerine garanti kapsamında ana kartı değiştirdiler. 11.04.2019 tarihinde bilgisayarım yeniden bozulduğu için servise gittim. Bana garanti kapsamında üçüncü defa tamire geldiğim için belge vermelerini, bu belgeyle bilgisayarın satışını yapan firmaya başvuracağımı ve ayıplı mal için ücret iadesi isteyeceğimi belirttim. Ama bana bu belgeyi vermediler ve bilgisayarımın garanti dışı olduğunu, bilgisayarımı satın aldığımdan daha fazla bir ücret olan 4.200 TL tamir masrafı olması gerektiğini belirten bir rapor verdiler. Servis raporlarını alarak Çankaya Kaymakamlığı İlçe Tüketici Mahkemesi'ne başvurdum. 

Tüketici Mahkemesi beni bilirkişiye 26.11.2019 tarihinde gönderdi ve bilirkişi servisin hatalı rapor verdiğini, bu nedenle benim haklı olduğuma dair belge verdi. Tüketici Hakem Ürünün misliyle değiştirilmesi gerektiğine karar verdi. Görüldüğü gibi servisin hatalı rapor vermesinden dolayı, ben satış yapan firmadan hakkım olan iadeyi alamadım. Bu nedenle hatanın servis firmasından karşılanması gerektiği için bu firmayı Tüketici Hakem Heyetine verdim. 

Firma karara servis firmasının değiştirme yükümlülüğü olmadığını söyleyerek itiraz etti ve beni mahkemeye verdi. Bilgisayarı aldığımdan beri her aşamada mağdur edildiğim ortadadır. Gerekirse Tüketici Hakem Heyeti tarafından verilen belgeleri sağlayabilirim. Yapılan işlemlerin iyi niyetle yapılmadığı da ortadır. İlginize...

Cevaplar

HP Logo HP 2 hafta önce

Sayın İlgili; Müşterimiz Nurşen T.'ın sitenize yazmış olduğu şikayet ile ilgili tarafınıza bazı bilgiler iletmek isteriz. Sitenizde yayınlanan yazısına istinaden Müşteri ilişkileri yetkilimiz Nurşen T. ile iletişime geçmiş , konu ile ilgili bilgilendirme sağlanmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz. Saygılarımızla; HP Türkiye Kurumsal Ürünler Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler