HP ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Yiğit'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Hp Laptop'um Sürekli Donuyor.

1.054görüntüleme
Yiğit
Yiğit 18 Ekim 2020 05:06

Kullandığım laptop HP 250 g5(A5582E92D029) model bir dizüstü bilgisayar. Çok eski sayılmaz. Word açarken hata veren ve donan, kullandığım tek bilgisayar. Aldığım günden beri bu böyle. Windows 10'dan dolayı olduğunu düşünerek garantiye göndermedim. Güncellemeyle halledilir ya da bir şekilde çözerim diye düşündüm. Ayrıca touchpadin tuşlarına çok sert basmadığın sürece çalışmıyor. Fareyle kullanabileceğim için haydi onu sorun etmedim. Fakat bu donma problemini bir gün hiç yapmazken haftanın geri kalanında çok yavaş. HP servisine henüz ulaşamadım. İkidir sorunu çözmek için giriyorum servis dışı diyor. Garanti süresine bakacağım cihaz kimliğini ve ürün kimliğini kopyalayıp yapıştırıyorum kabul etmiyor. Akıl almaz bir durum. Umarım HP olarak bilgisayar yapmayı bırakırsınız ve daha fazla insan mağdur olmaz. Çünkü 5 yıllık eski laptopum bundan daha hızlı çalışıyordu. Sıfır bilgisayarın kastığını bir sizde gördüm.

Yiğit
Yiğit19 Ekim 2020 13:40

Ne kadar kurumsal bir firma olduğunuzu şimdi daha iyi anladım. Garanti belgesine fatura ve teslim tarihini bile yazmamışsınız. Bunları bile yapamayan bir firmanın iyi bilgisayar yapmasını beklemek sanırım aptallık olacak.

Yiğit
Yiğit28 Ekim 2020 04:46

HP gelin alın bilgisayarınızı. Nerelerde yanlış yaptığınıza bakmak istersiniz belki ya da bir bilgisayar nasıl yapılmamalı diğer firmalara da örnek olursunuz. Gerçi buna bilgisayar denir mi bilmiyorum. Çünkü bu bilgisayar olduğunu iddia ettiğiniz alet çalışmıyor, donuyor. O bana değil ben ona hizmet ediyorum, sürekli donma problemini çözmeye çalışıyorum. Bakmak isterseniz yaptığınız rezilliğe, gelin alın çünkü ben yoksa çöpe atacağım. İşin aslı sizin de çözebileceğiniz ya da çözdüğünüz bir şey değilmiş. Forumlarda benimle bire bir aynı problemi yaşayan hiçbir insanın da sorununu çozememişsiniz.

HP Logo
HP02 Kasım 2020 10:23

Sayin Ilgili; Musterimizin sikayeti ile ilgili tarafiniza bazi bilgiler iletmek isteriz; Musterimizin sitenize iletmis oldugu sikayetinde belirtilen telefon numarasi üzerinden kendisine ulasamamaktayiz. Musterilerimiz, HP Tuketici Urunleri Destek Hatti’ndan (0212 4448121) haftaici 09:00-18:00 saatleri arasinda tarafimiza ulasabilmektedirler. Konuyu bilgilerinize sunar, iyi calismalar dileriz. Saygilarimizla; HP Tuketici Urunleri Operasyonlari

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler