HP Kaba Görevli Ve Garanti Dışına Bırakılması

Ali Ali23 Eylül 21:19

HP Maltepe teknik destek merkezine dün bir laptop teslim ettim. Kibarca üründeki sorunu anlatırken daha konuşmanın başında ürünün garanti kapsamında olmadığını söylediler. Faturasını gösterip garanti süresinin devam ettiğini söylediğimde devam edip (daha problemi sormadan) yine de garanti kapsamına alınmayabileceğini söylediler. 

Ertesi gün takip uygulamasında benden ücret için onay beklendiğini gördüm. Çağrı merkezini aradığımda birkaç saat sonra tekrar ararsam bilgi verileceği söylendi, tekrar aradım bu kez de yarın tekrar aramam söylendi. Teklif birimini tekrar aradığımda 1800TL civarında bir tutar talep edildi.

Ekrandaki sorunu sağ üst köşesinde zor fark edilen şeffaf bir leke. Bu sorun kullanıma bağlı denilip garanti kapsamına alınmamış. Bir de garantiye teslim alınırken benim gözle göremediğim bazı çiziklerin varlığında ısrar ettiler, görevli o kadar kabaydı ki, vakit kaybetmemek için göremediğim çiziğe onay verip ime dönmek zorunda kaldım. 444 81 21 destek hattı konuyu tü[email protected]'a yazmamı söyledi, gelen cevapta ise 444 81 21 hattını aramam tavsiye edildi.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

HP Logo HP 3 hafta önce

Sayın İlgili; Müşterimiz Ali Y.'ın sitenize yazmış olduğu şikayet ile ilgili tarafınıza bazı bilgiler iletmek isteriz. Sitenizde yayınlanan yazısına istinaden Müşteri ilişkileri yetkilimiz Ali Y. ile iletişime geçmiş , konu ile ilgili bilgilendirme sağlanmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz. Saygılarımızla; HP Türkiye Kurumsal Ürünler Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler