sta-1-hoverYetersiz Çözüm

HP Garantili Ürünümün Servis İhtiyacı Giderilmiyor

Sedat Sedat19 Ekim 10:48

Bundan yaklaşık 1 yıl kadar önce kardeşim benim tavsiyem ile Turkcell'den HP marka bir notebook satın aldı. Aldığı ilk günden bu Yana cihazın sürekli ağır çalıştığını söyledi, özellikle internet ile alakalı lerde çok çok ağır çalışıyordu. Hatta WiFi sinyal günü modemin 1 metre yakınındayken bile neredeyse sıfırdı. Bu işlerden pek anlamadıkları için bir çözüm bulamamışlar. Yaklaşık 2 ay kadar önce cihaza baktım. Üzerinde kurulu olan bakım araçları ile bakım yaptığım zaman bir iyileşme olmadı ve hatta ethernet/WiFi ile ilgili kontroller hata verip yarıda kesildi.

Süreç uzun zaman olabildiğince kısa anlatırsam;

Cihazı önce aldığımız bayii'ye götürdük ve Turkcell'e gönderilmesini sağladık. Bize verdikleri yanıt, servis hizmeti vermedikleri bunun yerine HP ile görüşmemiz gerektiğiydi. HP ile görüştük bize bir bir barkod kodu verildi ve ürünü servise gönderdik. Bir hafta kadar sonra cihaz işlem yapılmadan BDH Bilişim Destek Hizmetleri tarafından bize geri gönderildi. Telefonla arayıp sorduğumuz zaman Ethernet kartında çatlak olduğu o nedenle işlem yapılmadığı hasar tutanağı tutup bir daha gönderilmesi gerektiği söylendi.

UPS aracılığıyla bu tutanağı tuttuk cihazı yeniden gönderdik. 1 hafta kadar sonra cihaz yine geri geldi ve yine işlem yapılmamış. Bu sefer arayıp sorduğumuzda ise servis bölümünde kaydının dahi olmadığını öğrendik. Kısaca yaklaşık 2 aydır garantili ve hala garantisi devam eden cihazı tamir etmemek için türlü bahaneler uyduruyorlar.

Öncelikle cihazın dışında herhangi bir çizik, kırık, ezik veya darbe olduğuna dair zerre bir belirti yok. Zaten Ethernet portuna dışarıdan bakınca bir hasar olmadığı gözüküyor. Bu çatlak belli ki içeride. İçeride bu etki olması için dıştan sağlam bir etki lazım ama cihazın kasası ilk günkü kadar temiz ve pürüzsüz. Tüm bu servise gönderme süreçlerinde orijinal kutusu/köpüğü/poşeti kullanıldı. 

Bir şekilde bu çatlak nedeniyle bu ürünü kullanamıyoruz. Cihaz 2 yıllık garantili 1 yılı daha yeni doldu. Garanti açısından bir sorunu yok. Orijinallik açısından bir sorunu yok. BDH'ın UPS'ten tutanak tutmayı istemesinin mantıklı bir nedeni yok. Tek sebep olsa olsa zaten ücretsiz garantisini vermesi gereken bir hizmet için kargo hasar vermiş gibi gösterip ücret almak olabilir.

Sayın HP yetkilisi, ürünümüzü kullanamıyoruz. Yükümlülüklerinizi yerine getirmeyip bizi oyalıyorsunuz. Son kez buradan yardım talep ediyoruz. Bu sorunumuzun çözülmemesi durumunda artık tüketici haklarımızı kullanarak hakkımızı alacağız.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Sedat 23 Ekim 14:11

Müşteri Bağlılığı Temsilcisi Büşra hanım bize ulaştılar ve görüştüler. Yapabilecekleri bir şey olmadığını ethernet portunda çatlak olduğunu söyledi. Böylece de sorunu çözdüler, gösterdiğiniz ilgiye ve hızlı çözümünüze çok teşekkür ederim.

HP Logo HP 23 Ekim 12:37

Sayın İlgili; Müşterimiz Sedat Ö.'ın sitenize yazmış olduğu şikayet ile ilgili tarafınıza bazı bilgiler iletmek isteriz. Sitenizde yayınlanan yazısına istinaden Müşteri ilişkileri yetkilimiz Sedat Ö. ile iletişime geçmiş , konu ile ilgili bilgilendirme sağlanmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz. Saygılarımızla; HP Türkiye Kurumsal Ürünler Müşteri İlişkileri

profile-icon Sedat 21 Ekim 17:46

Anladığımız kadarıyla bu konuda makul bir çözümü olağan yolları deneyerek alamayacağız. Mesajımızı göreli 2 gün oldu her firmanın yaptığı gibi standart bir mesajı bile gönderemediniz. Şikayetimizde de belirttiğimiz üzere ilgili Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığına başvurumuzu yaptık.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler