HP Garantili Bozuk Kartuşu Değiştirmediler!

Numan Numan12 Ekim 00:18

Uzun zamandır pahalı olmasına rağmen HP ürünleri kullanıyorum (Bilgisayar, yazıcı, notebook çanta, kılıf vb...). Pahalı fakat servis garantisi var, güçlü bir firma, sattığı ürünün arkasında durur zannediyordum. İki ay önce orijinal yazıcı kartuşu aldım (304 Renkli ve siyah kartuş). Renkli olanı bozuk çıktı. HP firmasıyla dört şekilde bağlantı kurdum (WhatsApp, e posta, telefon ve Servise giderek), şikayet edeceğimi, bir daha HP ürünü kullanmayacağımı söylememe rağmen, bozuk ürünü değiştirmediler. ABD’deki merkeze şikayet ettim, gene bir şey değişmedi. Yani sorun sadece HP Türkiye’de değilmiş.  Benim şu an bir kartuş kadar zararım oldu. Bilgisayarım veya yazıcım bozulsa zararım artacak. Zaten küçük bir parça değiştirseler bile bilgisayar parası istiyorlar. Hem çok pahalı hem de servis hizmeti sıfır.

Cevaplar

profile-icon Numan 16 Ekim 15:29

HP firması müşterilerine saygı duymuyor, problemlerini çözmüyor, sana ihtiyacım yok demek istiyor. Ben de HP firmasını boykot ediyorum, hiçbir ürününü almayacağım ve çevremdekilere tavsiye etmeyeceğim.

profile-icon Numan 12 Ekim 20:08

Bugün beni HP firmasından arayıp garantili ve bozuk ürünü hiçbir şekilde değişmeyeceklerini, yardımcı olamayacaklarını söyleyip telefonu kapattılar, şikayetim devam ediyor. Kocaman HP firmasının, ürünlerinin, pahalıya sattığı küçük bir kartuşun bile arkasında durmadığını kamuoyu ile paylaşıyorum.

HP Logo HP 12 Ekim 16:56

Sayın İlgili; Müşterimiz Numan M.'ın sitenize yazmış olduğu şikayet ile ilgili tarafınıza bazı bilgiler iletmek isteriz. Sitenizde yayınlanan yazısına istinaden Müşteri ilişkileri yetkilimiz Numan M. ile iletişime geçmiş , konu ile ilgili bilgilendirme sağlanmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz. Saygılarımızla; HP Türkiye Kurumsal Ürünler Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler