Toplam çözüm sayısı
..
HP ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hasan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

HP DV6 ST3110 CPU Fan (inanılmaz Gürültülü) Sesi

2.808görüntüleme
Hasan
Hasan 20 Ocak 23:51
HP DV6 ST3110 CPU Fan (inanılmaz Gürültülü) Sesi
videoplayer-icon

HP'den 2007 yıllarında bir dizüstü bilgisayar satın aldım. Garantisi dolmadan pil, ana kart gibi sebeplerle bilgisayarı 4-5 kez servise gönderdim. Garanti süresi bittikten sonra Tüketici Hakları'na başvuru yaparak mağduriyetimi bildirdim. Tüketici Hakları beni haklı buldu ve HP ücret iadesi yaptı. HP'nin bu duyarlı davranışı karşılığında yeniden gidip HP Pavilion dv6-3110st Entertainment Dizüstü bilgisayarı aldım ve çevreme tavsiye ederek aldırdım. Bilgisayarın garantisinin bitmesi ile pil arızası, sonrasında lemci fan sesi ile bilgisayar çekilmez hale geldi. Tavsiye verdiğim insanlarda bana yaşadıkları olumsuz deneyimlerden dolayı serzenişlerini iletmekten geri durmadılar tabi. Sonuç itibariyle bu zamanlara geldik. Bilgisayarı pilsiz kullanıyorum çünkü çok pahalı. Pilsiz kullanım çok önemli değil ama öyle bir fan sesi var ki, traktör gibi... Bu gürültü ile ne ders çalışılır, ne iş yapılır, ne de film izlenir-oyun oynanır. Hiç memnun değilim. Her zaman gidip yeni bir bilgisayar alma bütçem yok. Teknoloji mağazalarında HP ile ilgili markaları incelemiyor, kimseye de tavsiye vermiyorum... HP Pavilion dv6-3110st serisinde bu fan sesinin kronik bir durum olduğunu çoktan fark etmiş olduğunu HP'nin bildiğini düşünüyorum. Diğer büyük markalar gibi bu kronik-arıza-rahatsızlık verici durumu düzeltmelerini talep ediyorum.

HP Logo
HP22 Ocak 12:59

Sayın İlgili; Müşterimiz Hasan Ö.'ın sitenize yazmış olduğu şikayet ile ilgili tarafınıza bazı bilgiler iletmek isteriz. Sitenizde yayınlanan yazısına istinaden Müşteri ilişkileri yetkilimiz Hasan Ö. ile iletişime geçmiş , konu ile ilgili bilgilendirme sağlanmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz. Saygılarımızla; HP Türkiye Kurumsal Ürünler Müşteri İlişkileri

Hasan
Hasan22 Ocak 13:42

HP aradı ama çözüm sunmadı. İlk kez HP deneyimim de cihaz odaklı olumsuz sonuçlanmıştı, ödeme yaptıkları için bu davranışlarını karsliksiz bırakmadım ve yine HP almıştım. Çok büyük yanlış yapmışım. Evet tekrar HP almak benim hatam. Bir daha ne alırım, ne aldırırım.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler