HP  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Damla'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

HP Dizüstü Bilgisayarım 3. Kez Servise Gitti Ve Henüz Sorun Giderilemedi.

1.538görüntüleme
Damla
Damla 12 Ekim 2020 11:20

Bilgisayarımı ilk açtığım andan itibaren çok fazla fan sesi oluyor ve çok fazla ısınıyor. Video izlerken görüntü tamamen kararıyor ama video sesi arkada devam ediyor. 3. Kez gönderdim servise ve değişim talebim için olumlu bir sonuç elde edemedim. Şu an serviste.

Gelişme
Gelişme

16 Ekim 2020 13:09

Müşteri temsilcisinin dönüş yapması, soruna bir çözüm sunduğu veya sunacağı anlamına gelmiyor. HP markasına güvenerek almıştım bilgisayarımı. Oysa onlar cihazdan kaynaklı hatayı, değişim yoluna giderek adına yakışan bir şekilde düzeltmeliydi. Neredeyse 20 gün olacak, mağaza 3. Kez bilgisayarı HP'ye gönderiyor ve onlar içinden evrakları alıp, eksik evrak olduğu gerekçesiyle tekrar mağazaya gönderiyor. Profesyonellik bunu mu gerektirir? Tüketici Hakları'na başvuracağım.

16 Ekim 2020 12:54

Bugün Vatan Bilgisayar Niğde şubesiyle görüşme sağladığımda, ben bilgisayarı mağazaya bıraktığımdan beri üçüncü defadır HP'ye gönderdiklerini, evraklar tam olduğu halde HP servisinde evrakı içinden alıp, evrak eksik diye tekrar yolladıkları bilgisine ulaştım. Şu an yeniden gönderilmiş ve üç dört tane servis evrakı bırakılmış içerisine. Dün görüştüğümde de HP anlamadığımız bir şekilde bilgisayarınızı geri gönderiyor dediler ve durumu üst yetkililerine bildirdiklerini söylediler. Sürecin bu şekilde uzamış ve bir çözüme ulaşamamış olmasından dolayı konuyla ilgili olarak yasal olarak işlem başlatacağımı bildiriyorum.

HP Logo
HP15 Ekim 2020 18:02

Sayın İlgili; Müşterimiz Damla A.'ın sitenize yazmış olduğu şikayet ile ilgili tarafınıza bazı bilgiler iletmek isteriz. Sitenizde yayınlanan yazısına istinaden Müşteri ilişkileri yetkilimiz Damla A. ile iletişime geçmiş , konu ile ilgili bilgilendirme sağlanmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz. Saygılarımızla; HP Türkiye Kurumsal Ürünler Müşteri İlişkileri

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler