Toplam çözüm sayısı
..
HP ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Osman'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

  • profile
1 Destekçi

HP Disk Arızası

1.849görüntüleme
Osman
Osman 12 Mart 2020 17:55

15.01.2018 tarihinde almış olduğum HP i5 serisi laptopum kullanırken ara sıra takılma ve ağırlaşma yapıyordu. Ancak bunun güncelleme ve internetten vs. Sıkıntı olduğunu zannettim. Bursa da da HP servisi olmadığı için bu şekilde kullandım. Bilgisayarıma Windows ® 10 güncellemesi yüklememe dair güncelleme uyarısı gelince kendim internet üzerinden kurulum yapmaya çalıştım. Beceremeyince de Mudanya'da Ofem Bilgisayar firmasına formata götürdüm. Firma yetkilisi de bu laptopta fabrikasyon disk arızası var. Kullanımla ilgili değil. Hatalı disk takılmış. Performans sorunun ondan dendi. HP firmasına telefonla ulaştım, durumu arzettim. Ben bilgisayarcı değilim. Sağlık teşkilatında memurum. Teknik bilgim yok. Arıza tespiti yapmam mümkün değil. HP firma yetkilisi tarafından uzaktan bağlantı yapalım, bakalım, inceleyelim demeden hemen "garanti geçmiş ne yaparsak ücretli olur" dendi. HP gibi bir firmaya açıkça hiç yakışmadı bu hareket.

Bu laptopu o zamanın parasıyla diğer markalara göre yüksek ücretle kaliteli ürün diye satın almıştım. Kesinlikle HP'ye yazıcı dışında para vermeyeceksin. Tam bir çöp oldu. Mağduriyetim de giderilmedi. Dışarıda 350+50 TL. Para isteniyor. Mağduriyetimin giderilmesini istiyorum.

Osman
Osman13 Mart 2020 10:58

HP firmadan bir bayan aradı. Bana hala "bizi daha önce arasaydınız. Yapılan işlem ücretli olur" dedi. Ben teknik personel değilim sıkıntımın disk hatasından olduğunu nereden bileyim? Zaten sağ tarafta görüldüğü üzere sorun çözme oranları % 15 olan bir firmadan ne bekleyecek ne talep edeceksiniz? Alacağınız ücret sizi zengin etmeyecek ama itibarınızı ve tercihleri çok etkileyecektir. Bu saatten sonra bir şey de ummuyorum. Sadece bu firmadan uzak durun diyorum.

HP Logo
HP17 Mart 2020 11:07

Sayın İlgili; Müşterimiz Osman U.'ın sitenize yazmış olduğu şikayet ile ilgili tarafınıza bazı bilgiler iletmek isteriz. Sitenizde yayınlanan yazısına istinaden Müşteri ilişkileri yetkilimiz Osman U. ile iletişime geçmiş , konu ile ilgili bilgilendirme paylaşılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz. Saygılarımızla; HP Türkiye Kurumsal Ürünler Müşteri İlişkileri

Osman
Osman19 Mart 2020 09:49

Tekrar diyorum. Evet sıkıntımı Şikayet Var'a yansıtınca bir bayan aradı. Sizin cevapta bilgilendirme paylaşılmıştır dediğiniz durum 'diskin üretim hatası vs. Bir inceleyelim bile demeden her şey ücretli olur' demeniz. Dışarıda 400 TL. İstenen hizmet sizde acaba kaç tl. Bir de o kısmı var. Yeter artık ne cevap yazın, dönüş yapın. Alternatifi bol bir sektör. Ne de Tüketiciler HP'ye bulaşsın. Sizi aradığımda yapılan görüşme ve sizin beni aradığınızda yapılan görüşme ses kayıtlarınızda var bi zahmet kayıtları dinleyin de öyle dönüş yapın.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler