HP ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Selman'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
2 Destekçi

Hp Değişmeyen Dizüstü Bilgisayar

2.954görüntüleme
Selman
Selman 05 Ağustos 2020 17:41

18.1204.2019 tarihinde Simport Ev Aletlerinden aldığım HP Pavilion Gaming bilgisayarım aldığım günden beri düzgün kullanamadım. HP müşteri hizmetleriyle defalarca görüşmeler yaptım. 18.09.2019 da servise gönderdim. 1 aylık süresi dolduğu için 29. Gün geri gönderdiler. (kargodan gelme süreci 15-20 günü buldu.) Cihaz geldiğinde cihazın tamir edilmediğini fark ettim. Servisi tekrar aradığımda internet üzerinde bazı işlemler yaptırdılar düzelmeyince tekrar servise göndermemi istediler. 06.04.2020 tarihinde servise gönderdik. Tamir edildiğini söyleyip tekrar geri gönderdiler. Gelen bilgisayarımda bir sıkıntı varken birçok sıkıntı çıktı. Servisle görüştüğümde tekrar servise yollamamı söylediler. Bundan sonuç alamayacağımı anladığım için tüketici heyetine başvurmaya karar verdim. Uluslararası bir firmanın malının arkasında bu kadar durmayacağını hiç tahmin etmiyordum. Tüketicilerin HP markasının düşünüldüğü gibi büyük bir marka olmadığını anlamaları için sitenize yazdım.

HP Logo
HP06 Ağustos 2020 11:54

Sayın İlgili; Müşterimiz Selman D.'ın sitenize yazmış olduğu şikayet ile ilgili tarafınıza bazı bilgiler iletmek isteriz. Sitenizde yayınlanan yazısına istinaden Müşteri ilişkileri yetkilimiz Selman D. ile iletişime geçmiş , konu ile anlaşmaya varılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz. Saygılarımızla; HP Türkiye Kurumsal Ürünler Müşteri İlişkileri

Selman
Selman06 Ağustos 2020 11:58

HP'nin anlaşmaktan anladığı aynı şeyleri tekrar edip sorunu çözmemek. 2 sefer gönderdiğimiz bilgisayarı tekrar gönderin bakalım dediler. HP yetkilileri bilgisayarı yetkili servisteki elemanlarını eğitmek için aldığımı sanıyorlar herhalde.

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler