HP ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

HP Bilişim Destek Hizmetleri!

590görüntüleme
Mustafa
Mustafa 21 Kasım 2020 11:45

Ben daha önce aşağıda belirtmiş olduğum faturalı bilgisayarımı 252007771582 bu kod ile garantiye yollamıştım, ürün toplamda 30 gününde bana ulaştı bu süreçte B** hanım ilgilendi hatta ürün elime ulaştığında çok kullanma fırsatım olmadı .ancak sonrasında aşağıda belirttiğim lekeler ile gelmiş laptop garantiden zaten sağdaki ekran çıtası oynuyor tam oturmamış o yüzden laptopa baskı yapmış olması muhtemel,  ben bilgisayarımı HP ailesine güvenip aldım ama para verip aldığım karşılığında aldığım bilgisayardan böyle sorunlar çıkacağını tahmin etmemiştim. 

Bilgisayarı çok fazla kullanmadım ve kullandığım pad ve çanta HP marka taşıma kaynaklı bir problem değildir çünkü Home ofis çalışan biriyim lütfen bana b u konuda yardımcı olur musunuz Hem garantiden bozuk geldi hem de üstüne para istiyorsunuz, zaten ilk gönderdiğimde bilgisayar çok geç elime ulaşmıştı bir şeylerin ters gittiğini düşünmüştüm,

Şimdi de 252007771582bu kod ile garantiye gönderdim dün servisten aradılar ve ücret çıktığını söylediler bende tekrar incelenmesini istedim HP ailesine güveniyorum beni mağdur etmeyeceklerdir,gereğinin yapılmasını arz ederim.

Bu arada ilk gönderdiğimde yazılar kayıt altındaysa eğer belirtmiştim SD kart girişi yamuk diye o sorun hala giderilmemiş ve bluetooth sorunu var demiştim oda devam etmekte.

Cihazımın : Seri Numarası: 5CD92**4R Ürün Numarası:5WA**A

Gelişme
Gelişme

28 Kasım 2020 19:43

HP genel merkez

Öncelikle iyi çalışmalar kolay gelsin. HP marka olan dizüstü bilgisayarımı 16.09.2019 tarihinde Hepsiburada firması aracılığı ile satın aldım. 17.08.2020 tarihinde menteşe problemi ve bluetooth problemi için garantiye gönderdim, cihazım elime yaklaşık 30 iş günü içerisinde geldi, cihazım geç geldiği bu süreçte kendime yedek bir bilgisayar bulmuştum, cihazım geldiğinde menteşesine baktım ki onarılmış, yedekle -geri yükle vs işler uzun sürdüğü için yedek bilgisayarımı kullanmaya devam etmiştim sonrasında yaklaşık bir süre geçtikten sonra kendi bilgisayarıma geçtim ve bilgisayarın ekranında 2 tane leke vardı ve bluetooth problemi devam etmekteydi cihazımı tekrardan garantiye gönderecektim. Servisi aradığımda mail atmamı istediler bende maili gönderdim ve bana bir kod verip tekrar servise göndermemi istediler, yaklaşık 3 iş günü içerisinde cihazım servise vardı ve geri döndüler ve 1800 TL ödeme çıktığını belirttiler ve bende cihazımın tekrardan incelenmesini söyledim, Bugün Kendini en yetkili olarak adlandıran Büşra Kutluca adında bir hanımefendiye görüştüm, cihazım için tekrar 1800 TL ödeme çıktığının söyledi, cihazımın servise gitmeden önce böyle bir probleminin olmadığını ve servisten sonra meydana geldiğini, bluetooth sorununun devam ettiğini söyledim, Büşra hanım ise ürününüzü siz bu hale getirmediğiniz gibisinden bir cümle kurdu ben tekrardan incelenmesini ve cihazın ekranındaki lekelerin servis sırasında olabileceğini söyledim. Konuşmamız burada sona erdi. Ve cihazımı sorgu ve sual etmeden geri gönderdiler, bugün geldi cihazım ve ekranı onarılmamış ve kağıtta garanti dışı yazıyor, oysaki ben bu ekran il gönderdiğim zaman serviste meydana geldi …Bluetooth bağlantı hatasında devam ediyor. Zaten cihazım servisten geldikten sonra ekrandaki çıtadan sesler geliyordu tam oturmamıştı sanki zaten geç gelmesinden belliydi. Bu hareketler HP ailesine yakışacak şekilde hareketler olduğunu düşünmüyorum. Bende bir öğreci olarak HP ailesine güvenerek bu dizüstü bilgisayarı satın almıştım, oysaki böyle sorunlarla karşılaşacağımı nereden bilebilirdim… Tek isteğim HP ailesinden yetkili bir kişinin bu maili görüp bana yardımcı olması. Gereğinin yapılmasını arz ederim, iyi çalışmalar dilerim.

Not : Bluetooth sorunu var demedim 2 cihaza aynı anda bağlanmıyor demiştim bu hareketler, serviste oluşan hasarın bana yıkılması ve bu kelime oyunları HP ailesine yakışan hareketler değil.

Cihazımın; seri numarası : 5CD920694R

Mustafa bütün [email protected]

HP Logo
HP27 Kasım 2020 10:12

Sayın İlgili; Müşterimiz Mustafa B.'ın sitenize yazmış olduğu şikayet ile ilgili tarafınıza bazı bilgiler iletmek isteriz. Sitenizde yayınlanan yazısına istinaden Müşteri ilişkileri yetkilimiz Mustafa B. ile iletişime geçmiş , konu ile ilgili bilgilendirme sağlanmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz. Saygılarımızla; HP Türkiye Kurumsal Ürünler Müşteri İlişkileri

1 Yorum

Mustafa
Mustafa28 Kasım 2020 19:41
 

Bu yorumu yapmanız bir şey ifade etmedi yardımcı olmadınız ilgilenmedinizde Lütfen artık şikayetimi HP yi kendi malı zanneden değil de Yetkili bir görsün.

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler