HP ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi
  4 Yorum

HP Batarya Şişme Problemi

1.592görüntüleme
Emre
Emre 11 Ağustos 2020 12:13

2018 ocak ayında aldığım HP cb001NT modelli dizüstü bilgisayarımın bataryagarantisi bittikten birkaç ay sonra şişti. Arayıp sorunu dile getirdiğinizde kullanıcı hatası diyorlar hiçbir şey görmeden. Servise yollayın 1300₺ masrafı var diyorlar aynı zamanda. Demek ki ürünlerini garantisi bittikten sonra bozulacak şekilde üretiyor HP. Yoğun kullanımdan böyle olduğunu söylüyorlar ancak oyun bilgisayarı bu herkes yoğun kullanır ve ben ortalama kullandım. Hakkımı yediklerini düşünüyorum. Çok dikkatli kullandığım bilgisayarımın bataryasının durduk yere şişmesi benim suçum olamaz. Mühendislik öğrencisiyim ve gerçekten yeni batarya alabilecek durumum yok böyle devam etmek zorundayım. PC hep bozulursa da bittiğim gün olacak sanırım. Teşekkürler HP.

HP Logo
HP14 Ağustos 2020 12:18

Sayın İlgili; Müşterimiz Emre K.'ın sitenize yazmış olduğu şikayet ile ilgili tarafınıza bazı bilgiler iletmek isteriz. Sitenizde yayınlanan yazısına istinaden Müşteri ilişkileri yetkilimiz Emre K. ile iletişime geçmiş , konu ile anlaşmaya varılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz. Saygılarımızla; HP Türkiye Kurumsal Ürünler Müşteri İlişkileri

  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi
  4 Yorum

4 Yorum

Onur
Onur13 Ağustos 2020 09:28
 

2018 Mayıs ayında 2 adet aldığımız 15-cb001nt laptopun garantisi bittikten hemen sonra aynı anda bataryada şişme görüldü, ikisinde de garanti bitince bozulması kullanıcı hatası olamaz. Patlama riski olduğu için mecbur bataryaları söktük.

 4
Ali
Ali09 Eylül 2020 16:29
 

Aynı model bilgisayarımda aynı sorun ile bende karşılaştım. Üstelik garanti süremin dolmasına 5 gün kala bunu fark ettim. Müşteri temsilcisi garantiye göndermem gerektiğini söyledi. Umarım garantide bir sürprizle karşılaşmam.

İzzet
İzzet13 Ağustos 2020 09:45
 

Bizim de 2018 Mayıs ayında aldığımız aynı model 2 bilgisayar aynı anda bataryaları şişti. HP ile görüştüğümüzde kullanıcı hatası kapsamına girdiğini söylediler ve ücret çıkardılar. Bu seride kronik batarya şişme sorunu olduğu ortada.

 2
Emre
Emre13 Ağustos 2020 13:28
 

Az önce de aradılar HP'den. Buyurun dedim. sikayetvar.com'a şikayet yazmışsınız onun için aradık sorunu teyit etmek için dediler. Evet sorun var durduk yere şişti batarya hiçbir şey yapmadığım halde dedim. Biz sadece sorun için aradık çözüm sunamayız

 3
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler