HP  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

HP Akıl Almaz Servis Ücreti

1.703görüntüleme
Eyüp
Eyüp 20 Kasım 2020 15:10

16.09.2020 tarihinde HP Envy X360 13-AR0005NT model bir laptop satın aldım ve o gün itibariyle bu bilgisayara 6549 TL ödedim. Laptopu aldıktan 2 ay sonra kendi hatam sonucu sıvı döküldü ve sonra laptopu hiç açmadan bekledim ki kısa devre olup daha fazla zarar görmesin. Tam da cuma günü bu olay başıma geldiği için 2 gün hafta sonu evde laptop bekledi ardından pazartesi günü kargoya verdim ve salı günü servise ulaştı. Servise ulaşmasından 1 hafta sonra HP ne aradı ne sordu. Ben de işlem detaylarını öğrenmek amacıyla HP destek hattını aradım. Ve karşıma çıkan tablo aynen şu şekilde: kısa devre olmasın diye hiç açmadığım serviste temizlendikten sonra açılıp minimum hasarla kurtulmayı bekliyorken tam 8 bozuk parçanın değişmesi gerektiğini söylediler. 

Bu parçalar ana kart, SSD, LCD ekran, klavye, laptop alt kasası, wireless adaptörü, heatsink ve fan. Bu kadar parça nasıl bozulabildi hiç anlamadım. Servisin laptopu temizlemeden açtığı ve kısa devre sonucu bu kadar parçanın bozulduğunu düşünüyorum. En vahim durum da bu parçaların onarımı için 8819 TL gibi ürünün sıfır fiyatından daha yüksek bir teklif sunulması olsa gerek. Bu ikinci HP laptobumdu ilkinde de sıkıNTılar yaşadım ama yıllar sonra belki hizmet kalitesi artmıştır diye aldığım üründe yine hüsran. Bundan sonra benim için HP devri bitmiştir. Ne bir ürününü alırım ne de bir başkasına tavsiye ederim. Problem her ne kadar kendi hatam sonucu ortaya çıkmış olsa bile. Allah bilir sağlam parçaları da değişmesi lazım diye bana iletmişlerdir. Böyle bir hizmet anlayışı inanılır gibi değil.

HP Logo
HP23 Kasım 2020 17:37

Sayın İlgili; Müşterimiz Eyüp Can D.'ın sitenize yazmış olduğu şikayet ile ilgili tarafınıza bazı bilgiler iletmek isteriz. Sitenizde yayınlanan yazısına istinaden Müşteri ilişkileri yetkilimiz Eyüp Can D. ile iletişime geçmiş , konu ile ilgili bilgilendirme sağlanmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz. Saygılarımızla; HP Türkiye Kurumsal Ürünler Müşteri İlişkileri

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler