HP ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Kemal'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Hp 2633 Yazıcımı Serviste Bozmuşlar

2.005görüntüleme
Kemal
Kemal 03 Eylül 2020 10:39

HP 2633 yazıcım var daha üç beş aylık garantili cihaz ama sürekli sıkıntı veriyor servise gitti geldi bir hafta sonra aynı sorun tekrar nüksetti. Tekrar servise gönderdim türlü bahanelerle kullanıcı hatası dediler ve cihazdan uçuk bir bakım parası istediler bende bakımı iptal edip cihazımın iadesini istedim ama cihazım 35 günde elime zor ulaştı ve gelen cihazın kutusu benim kutum değil 2630 kutusuydu ve başka müşteriye aitti üstünde ismi yazıyordu. 

Kutuyu açtığım da cihazım ine tepilmiş şekilde duruyordu cihazımın her yerinin de mürekkep içinde kaldığını gördüm kartuşları mürekkepten görünmüyordu, sağında solunda çizikler vardı. Fotoğraflarını da çektim hepsinin. Sıfır cihazım ne hale gelmiş nasıl bir tamir bakım yapıyorsunuz da ürünlerimizi bu hale getiriyorsunuz bu hassasiyetsizlik nedir bu önem vermeyiş nedir biz onlara para verip alıyoruz yerden yere çalın pislik içinde bize gönderin diye değil. 

HP'den özellikle HP servisinden hiç ama hiç memnun kalmadım. Eğitimciyim bundan sonra ne HP markası alırım ne de çevremdekilere tavsiye ederim bu yaptığınız direk müşteri kaybıdır böyle servislik böyle ürünün arkasında durmamazlık olmaz. Hayatımız da ilk defa yazıcı kullanmıyoruz iki güne bir canım sıkıldı diye kimse servise elindeki işine yarayan yazıcısını göndermez. Ürüne garanti veriyorsanız garantisinin arkasında durun parayla yaptıktan sonra herkes verir garantiyi.

Kemal
Kemal03 Eylül 2020 10:48

Servisin 2633 marka yazıcımın kutusu yerine bana gönderdiği kutu da bu. Bu düzensizlik rastgele çalışma nedir?

Kemal
Kemal04 Eylül 2020 01:45

HP 2633 yazıcımın gönderdiğim kutusu da bu.

HP Logo
HP07 Eylül 2020 16:51

Sayın İlgili; Müşterimiz Kemal D.'ın sitenize yazmış olduğu şikayet ile ilgili tarafınıza bazı bilgiler iletmek isteriz. Sitenizde yayınlanan yazısına istinaden Müşteri ilişkileri yetkilimiz Kemal D. ile iletişime geçmiş , konu ile ilgili bilgilendirme sağlanmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz. Saygılarımızla; HP Türkiye Kurumsal Ürünler Müşteri İlişkileri

Kemal
Kemal08 Eylül 2020 14:32

Sorunumla ilgili çözüm sunan olmadı sadece arayıp yönlendiriyorlar o topu başkasına atıyor bu başkasına atıyor yetkili olarak tam bakan kimse yok mu böyle mi servislik yapıyorsunuz böyle mi ürünün arkasında duruyorsunuz. Sorunuma çözüm bulunmazsa bir daha ne HP kullanırım ne de tavsiye ederim bunu bilin...!

Kemal
Kemal11 Eylül 2020 00:03

Yazıklar olsun size. Müşteriyi kaybettiniz bunu bilin yazıcınızı da çöpe attım alın güle güle kullanın dandik malınızı...!

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler