HP 2632 ALL İn One Yazıcı Kusurlu!

Osman Osman14 Ağustos 2020 12:18

Ürünü Hepsiburada' dan satın aldım, ilk baskıda hizalamada sorun olduğunu fark ettim. Mobil cihazdan ve bilgisayardan hizalama yapmaya çalıştım ve sürekli hata verdi. Servisle görüştüm, uzaktan çözemediler. İstanbul merkeze göndermemi istediler. Değişim/iade talep ettim, Hepsiburada firması servis kaydı istedi. 

Mecburen servise gönderdim, fabrikasyon bir sorun olduğunu söyleyip hizalayıp gönderdiler. Taktıkları demo kartuş bitti orijinal kartuş satın aldım (200₺), cihaz yine hizalamıyor.

 Servisle görüştüm tekrardan onarım için gönderin diyorlar, böyle bir şey olabilir mi? İade değişim için Hepsiburada firmasının servis kaydı istediğini ilettim, cihaz onarım gördüğü için işlem yapamıyoruz diyorlar. 

HP firmasına yakıştıramadım, en kalitesiz firma bile malına sahip çıkarken HP'nin bu ilgisiz ve alay edercesine önerdiği çözümleri alkışlıyorum sadece. Yeni aldığım kartuşları kullanamadım bile, iade sağlasalar bile 200₺ cebimden gidecek çünkü sarf malzeme için bir şey yapamıyorlarmış! Kendi ürettikleri sarf malzemeler. Kartuşlar da çok çabuk bitiyor ayrıca. HP pişmanlıktır.

Cevaplar

profile-icon Osman 17 Ağustos 2020 18:49

Hburada firması servis raporuyla birlikte kayıt oluşturacak, ürün firmaya gidecek, değerlendirmesi yapılacak daha sonra olursa anlaşmaya varılacak.

profile-icon Osman 17 Ağustos 2020 18:44

Konu ile ilgili anlaşmaya varılmadı, cihaz değişimi ya da para iadesi yapılmayana kadar sorun devam eder.

HP Logo HP 17 Ağustos 2020 17:21

Sayın İlgili; Müşterimiz Osman K.'ın sitenize yazmış olduğu şikayet ile ilgili tarafınıza bazı bilgiler iletmek isteriz. Sitenizde yayınlanan yazısına istinaden Müşteri ilişkileri yetkilimiz Osman K. ile iletişime geçmiş , konu ile anlaşmaya varılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz. Saygılarımızla; HP Türkiye Kurumsal Ürünler Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler