09 Nisan 2013

HP Bilgisayarım Arızalı!

Gereksiz yere Hdd değiştirildi ve yeni Hdd ise sıfır olamayacak kadar problemli; öten bir sese sahip, çalışır durumdayken sistem donuyordu.2. kez gönderirken sesin geldiği yere ait bir fotoğraf ve arızaları netçe anlatan bir yazı ile beraber gönderdim ama yapılan testlerden bir sonucun çıkmamış.3. kez servise tekrar belirttim bu durumu fakat servisin bulup bulmamazlıktan gelmesi üzerine sorunlu olabileceğini düşündüğüm bluetooth alıcısını işin hassasiyetine uyarak çıkardım ve bulunduğu bölgeyi tekrar dinledim ses anakarttan geliyor ve bir elektronik malzemenin üzerinde leke mevcut ve bu durumu problemi çözmeleri için servise bildirdim. Arızanın kullanıcı kaynaklı olduğu belirtiliyor.

Abdurrahim 38 Okunma

Cevaplar

  • Abdurrahim 10 Nisan 2013

    Yetkilinin 1. bulamadı 2. bulur, 2.de bulamadı 3. de bulur ibaresine dayanarak söylüyorum; 3. seferde eğer ben 2 vida sökerek bluetooth alıcısını yerinden çıkarmasaydım servis kesinlikle arızayı bulurdu () çünkü 26.02.2013 tarihinden beridir bilgisayar neredeyse serviste zamanını geçirdi. Servisin arızayı çözmeleri konusunda inancım kalmadığı için son sefer göndermeden önce daha detaylı bilgilendirmek amacıyla her türlü önlemi almama rağmen 2 vida ile söktüğüm bluetooth alıcısı anakarta nasıl bir zarar verebilir ? Teklif sadece parça fiyatı değildi işçiliğinide alıcaklardı. Önemli değil ama benim anakarta verdiğim zararı sorguladığımda verilen cevap; anakarta zarar vermişiniz daha fazla detay yok. Bu nasıl iştir diyelimki zarar verdim ama ne zarar verdiğimi bilmeden sizin teklifiniz neden kabul edeyim? Teknisyenlerin bulduğu arıza daha öncede bulup bulmamazlıktan geldiği arızanın kendisi ve kalitesiz hizmetinize yardım ettiğim, arızayı gün yüzüne çıkardığım içinde arızaya ben neden olmuşum gibi gösterildi. Ayrıca şikayet etmemiş olsaydım halen fiyat ve arıza(?) konusunda mail bekliyor olucaktım.

  • HP Temsilcisi10 Nisan 2013

    Sayin ilgili; Seri Numarasi : CNF1066PZS Musterimiz , sayin Elkan’in 09 Nisan 2013 tarihinde sitenizde yayinlanan yazisi ile ilgili tarafiniza bazi bilgiler iletmek isteriz; Musterimiz, cihazini Onarim Merkezimiz’e 27 Mart 2013 tarihinde teslim etmistir. Teknisyenlerimiz tarafindan yapilan ariza tespiti islemleri sonucunda cihazin ‘ Anakart ” unitesinin kullanici hatasi nedeni ile arizali oldugu tespit edildiginden, musterimize parca fiyati teklif edilmistir. Musterimiz, sunulan teklifi onaylamadigindan cihazinin onariminin iptal edilmesini talep etmistir. Musterimizin talebi dogrultusunda Onarim Merkezimiz tarafindan cihazin onarimi iptal edilerek, urun teslime hazir konuma getirilmistir. Konuyu bilgilerinize sunar, iyi calismalar dileriz. Saygilarimizla, HP Tuketici Urunleri Operasyonlari

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön