20 Aralık 2018
#11329683

Hotpoint Indesit  Yetkili Servis Dolabımı Daksille Boyadı!

3 yıl garantili olup yaklaşık 2.5 yıl önce almış olduğum Hotpoint buzdolabında boya kavlaması gerçekleşti. Bunun üzerine yetkili servis ve müşteri temsilcisiyle iletişime geçip buzdolabımın kavlanan yerinin boyanacağı söylendi.


20.12.2018 tarihte yetkili servis dolabımı boyamak üzere elinde daksille gelip dolabımın kavlayan yerini kötü bir el becerisiyle boyamaya çalıştı. Sizde bilirsiniz ki ekte atmış olduğum fotoğrafta daksilin dolabı boyayamayacağını ve ilk bezle silme işleminde boyanın gideceği biliniyor.


Koskoca Hotpoint firmasının bu kadar ilgisiz sorumsuz işi bitince ne yaparsanız yapın tavrında olmasını hiç yakıştıramadım ve bu konuyla alakalı olan sorumsuzluğun derhal çözülmesini talep ediyorum.

İnci İnci 564 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hotpoint Indesit Temsilcisi20 Aralık 2018

    Değerli Müşterimiz; Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz ve bizim için çok değerli olan önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri hizmetleri yetkilimiz konuyu araştırarak en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Ürün veya hizmetlerimiz ile alakalı her türlü bilgi,öneri ve taleplerinizi [email protected] üzerinden ya da 444 50 10 üzerinden bizlere iletmenizi rica ederiz. Saygılarımızla, Indesit / Hotpoint-Ariston Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları