14 Ocak
Yorum Yap
#11447898

Hotpoint Indesit Dondurucu Kapağın Camı Kırıldı!

Ariston Hotpoint buzdolabı aldım çok pişman ettiniz beni. Siyah camlı buzdolabı aldım derin dondurucu kapağının camı kırıldı. 600 lira dediler tamam dedim kullanıcı hatası dolap 1 buçuk yıl olmadan gösterge hata vermeye başladı ve üst taraf soğutmayı kesti. Servis çağırdım neymiş garantisi bitmiş. 4 ay olmuş üst kapak komple değişecekmiş. İçinden kablo kopmuş servise soruyorum neden olmuştur. Açıp kapatmaktan dolabımın kapağını dolabımı açmayacağımda nereyi açacağım arkadaş.


Açıp kapatmaktan kablo mu kopar? Buda mı kullanıcı hatası? 1100 lira fiyat istediler bir de bana akıl veriyor 1000 lira daha koy yeni dolap al diyor. 3000 liraya dolap almışım 1100 öyle 50 servis ücreti 4150 lira dolap parası mı ödenir? Demek kötü malzeme kullanmışlar ki insanların elinde patlasın ki Ariston'da zengin olsun bu sayede. Bu işe bir el atın yoksa elimden geleni ardıma koymayacağım bıktırdın bizi?

Saner Saner 2.032 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Hotpoint Indesit Temsilcisi15 Ocak

    Değerli Müşterimiz; Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz ve bizim için çok değerli olan önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri hizmetleri yetkilimiz konuyu araştırarak en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Ürün veya hizmetlerimiz ile alakalı her türlü bilgi,öneri ve taleplerinizi [email protected] üzerinden ya da 444 50 10 üzerinden bizlere iletmenizi rica ederiz. Saygılarımızla, Indesit / Hotpoint-Ariston Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları