Hotpoint Indesit Aldığım İlk Gün İç Ünite Kırık Geldi

Semiha Semiha 1 hafta önce

Klimayı aldığımız günden beri illallah ettik... Yetkili servis eve getirdi kurdular klimayı ve ünitede bir parça kırık, buna yeni parça getirip takacağız dediler. (ben 2. El ürün almadım güya sıfır ürün alıyorum) kabul etmedik götürün yenisini getirin dedik. Tekrar kurulum için geldiklerinde bu seferde dış ünite çalışmıyordu. Gaz bastılar, birkaç işlem daha yaptılar 10 günün sonunda klimamız şükür çalışmaya başladı... Yazın sorun yoktu ama kış geldiğinden beri ısıtmıyor ve kendini kapatıyor. 1 saat bazende 1 gün boyunca açılmıyor çalışmıyor ama sürekli olan bir durum değil bazen 1 hafta boyunca iyi bazen her gün sorunlu.

Neyse yetkili servis kaydı açtırdık gelmeleri 4 günü bulunca klima çoktan normal çalışmaya geçmişti. Hal böyle olunca yetkili servis ben bozukken görmem lazım deyip işlem yapmadan gitti. Ertesi günü yine aynı sorun... Bir yine kayıt açtırıp yetkili servis gelene kadar yine normale döndü. Bu şekil 3 defa devam etti... Sonunda yetkili servisin yanındayken denk geldi ve 2 tane beyin kartı varmış onları değiştirdiler ve yetkili servis eğer bir sorun daha yaparsa bu sefer ana beyin kartını değiştireceğiz dedi ama bu arada yazın tüm evi soğutan klima ısıtmaya gelince sadece oturma odamızı bile ısıtamıyor. Diğer odadaki klimamız yarım saatte terletirken bu Hotpoint çalışsa bile üzerimizde bir battaniyeyle durabiliyoruz.

 Neyse son olarak dün yine aynı hatadan dolayı aradık yetkili servis yönlendirildi ve bu sefer gelenler başka kişilerdi onlar geldiğinde de klima çalıyordu yine. Bize bir kere daha sorun verirse ana kart değişecek diye yetkili gelmediği için bu gelende sorun yok ben bir şey yapamam deyip gitti... Servisi arayıp anlattığımda bana klima sorunluyken video çek görmemiz lazım dedi. Ben her gelen yetkili servis elemanına bunu kanıtlamak zorunda mıyım? Bundan önce gelen 2 kartı değiştiren elemanını yolla o biliyordu o şahitte oldu çalışmadığına... Ben zaten diyorum sürekli olan bir durum değil... O zaman bana bir numara ver hatayı verdiğinde ben direk arayayım o gün içinde gelip bakın! Sen her seferinde farklı eleman göndereceksin ve ben videoya çeksem ne? Sizin bir kaydınız yok mu? Görmüyor musunuz bu kayıtları? Klimaya yapılanları? Bunu bana birisi açıklayabilir mi amacınız ne? Acaba garanti süresinin dolmasını mı bekliyorsunuz?

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Hotpoint Indesit Logo Hotpoint Indesit 6 gün önce

Merhaba, Değerli Indesit / Hotpoint-Ariston kullanıcısı, Vestel Müşteri Hizmetleri’ne hoş geldiniz. 1 Nisan 2019 tarihi itibariyle Vestel ailesi olarak kullandığınız markanın satış sonrası hizmetlerini vermeye başladık. Sizinle tanışmaktan mutluluk duyuyor, Vestel hizmet kalitesi farkını yaşatma fırsatı elde ettiğimiz için kendimizi şanslı hissediyoruz. Geri bildiriminizi teşekküre dönüştürebilmek için çözüm alternatiflerimiz ile birlikte sizinle irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler