21 Ağustos
#12452934

Hotiç Ürün Garantisi Sorunu

12.11.2018'de www.hotic.com.tr internet sitesi üzerinden A12018000148819 fatura numaralı erkek botunu sipariş verdik. Ürünün modelinde bulunan dikiş yerinin ayrılması sebebi ile ürünü incele için Ankara Ankamall şubenizden gönderdik. Olumsuz sonuçlandığı mesajını aldık.


Ürünün tamamen üretimden ve malzemeden kaynaklı olarak dikişten ayrıldığı gözle görülmektedir. Müşteri hizmetlerine mail attığım halde geri dönüş yapılmamıştır. Ürünün tekrardan mağazadan alınıp incelenmesini, mağduriyetimizin giderilmesini aksi takdirde Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağımızı tarafınıza bildirmekteyiz. Ayrıca tarafımıza en kısa sürede dönüş yapılması hususunu talep etmekteyiz.

Burcu Burcu 1.098 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hotiç Ayakkabı Temsilcisi29 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz ile ilgili tekrar yapılan kontroller ve değerlendirme sonucunda, talebinizin olumlu olarak değerlendirildiğini, ürün değişiminizin yada ücret iadenizin ilgili mağazamızdan yapılabileceğini bildirmek isteriz. Konu hakkında mağazamıza bilgilendirme sağlanmıştır, işlemlerinizi sağlamak üzere mağazamıza gittiğinizde tarafınıza yardımcı olunacaktır. Bu süreçte göstermiş olduğunuz ilgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Hotiç

  • Burcu29 Ağustos

    Sayın yetkili; Ankara /Yenimahalle Ankamall avm mağazanızdan seçkin keserbiçer adına işlem formu açılmış olup TMM0072914 dur.

  • Hotiç Ayakkabı Temsilcisi29 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz ile ilgili kontrolün yapılabilmesi ve size daha kısa sürede dönüş sağlanabilmesi için hangi mağazadan işlem gerçekleştirmiş olduğunuzu, inceleme bilgi formu üzerindeki TMM yada TBI ile başlayan takip numarasını, ilgili mağazadan hangi isim soyad ile kayıt oluşturduğunuzu bizimle paylaşmanızı rica ederiz. Saygılarımızla, Hotiç

Ziyaretçi Yorumları