29 Ocak
#11511146

Hotiç Ayakkabının Kusurunu Kabul Etmedi

Hotiç'den 28.12.2019'da topuklu bot aldım. Ayakkabıyı bir kere kapalı bir alanda salonda giyindim ve ertesi gün ayakkabının tabanı ile topuktaki derinin bağlandığı noktadan ayrıldığını fark ettim. Topuktaki ayrım, topuğun tam ortasından oluşmuştur. Yani üretim hatası olduğu gayet açık olmasına rağmen prosedüre uygunluk sebebiyle firmaya 06.01.2019 tarihli teslim ettim. Talebim inceleme yapılarak yenisiyle değişikliği ürün bulunamaması durumunda para iadesi yapılması yönündeydi.


15 gün sonra tarafıma, ürünün tadilata uygun olduğu bilgisi verildi. Hotiç Ayakkabı üretici ve ürettiği ayakkabıyı tamir edebilmesi sonucu da ilk aşamada dahi belli olan bir sonuçtur! Kabul etmedim! Buna rağmen ayakkabının topuğunun değiştirildiği ve ürünü teslim alabileceğim bilgisi verildi. Yeni aldığım bir ürünün tamir edilip tarafıma teslim edilmesini kabul etmememe rağmen bilgim dışında tamir edildi.


Buyaka AVM Mağaza genel merkeze mail ilettiğini bildirmiş olsa da hâlâ tarafıma geçerli ve açıklayıcı bir bilgi verilmediği gibi kurum marka değerini zedeleyecek şekilde 'şikayet edebileceğim' yönünde tarafım taleplerini doğrulayan yanıtlar verilmiştir. Ürünü 1 ay önce aldım. Süreç 1 ayda tamamlanıyor ve ürün kullanabileceğim sezon 3 ay ile sınırlı!

Gülşah Gülşah 390 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Gülşah31 Ocak

    Şikayet yazım üzerine otomatik mail ile dönüş yapmış olmanız tatmin etmiyor. Ayakkabıyı özel bir gün için almıştım ve bu hafta sonu gerçekleşecek olan bir davet! Yani demem o ki ; kendi hatanız olan bir şey yüzünden müşterinizi maddi manevi zarara uğratıyorsunuz. Hizmetinizden memnun kalmadığımı vurgularken sizler için memnuniyetimizin önemli olduğunu iletmişsiniz! 1 ayda siz aynı ayakkabıdan kaç adet üretebilirdiniz? Bir tane üretip müşterinize aynen iade edemiyor musunuz?! Şaşkınım! Bu insanın aklıyla dalga geçmekten başka bir müşteri hizmeti politikası değildir!

  • Hotiç Ayakkabı Temsilcisi29 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Geri bildirimleriniz firmamız tarafından hassasiyetle incelenmektedir. Bu çerçevede siz değerli müşterilerimizin şikayetleri bizim için büyük önem taşımaktadır. Başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Saygılarımızla. Hotiç

  • Gülşah28 Ocak

    Hotiç Buyaka AVM'den 28.12.2019 tarihinde topuklu bot aldım. Ürünü ilk kez 04.01 tarihli bir iş yemeğinde kullandım (aracımdan restoranın önünde indim ve salonda giyindim sadece) ayakkabımı kutusuna koyarken; bir eşinde ayakkabının topuğu kaplayan deri tabaka ve al tabanının birbirinden ayrıldığını arada bir boşluk olduğunu fark ettim ve 06.01 tarihinde aynı mağazaya teslim ettim. Üretim hatası olduğunu aynı hatanın diğer eşte olmadığını ürünün yenisiyle değiştirilmesi ya da para iadesi yapılması talebi ile incelemeye gönderdim. Süreci inceleme tarafıma' ürün tadilata uygundur' şekldinde yanıt verdi. Takdir edersiniz ki Hotiç Ayakkabı üreticisi ve ürettiği ayakkabıyı tabii ki tamir edebilir. Mağaza yetkilisine aynı şekilde ifade ettim ve tadilatı kabul etmedim. Bir hafta sonra arandım ve bana ' topuk komple değiştirildi ürünü alabilirsiniz. ' Kabul etmedim! Sorunu mail yolu ile çoöcebileceklerini bildirdiler ancak ürünü aldığım andan beri kullanamadım. Ayakkabı kış sezonu için uygundur ve sezon yalnızca 3 ay. Yeni alınan bir ürünün tamir edilip müşteriye yeniymiş gibi tekrar teslim edilmeye çalışılmadı da marka değerini zedeleyen bir davranıştır. Bugün AVM yetkilisi ile yaptığım görüşmede mağduriyetimi bildirip şikayet oluştuemak değil isteğim desem de bana bu hakkım tekrar hatırlatılmıştır. Mağduriyetimin acilen giderilmesini ve tarafımdan özür dilenmesini talep ediyorum. Ayakkabının fatura bedeli değil önemli olan müşteri memnuniyeti olmalıdır! Neticelenmemesi durumunda Tüketici Hakları mahkemesine başvuruda bulunacağım ve tüm haklarım saklı ve açıkça beyan şekilde en azından tüketicilerin zarar görmemesi adına Şikayetim var!

Ziyaretçi Yorumları