Hotiç Ayakkabı'dan Online Aldığım Defolu Bot

Sezen Sezen27 Mayıs 22:47

Yaklaşık 2 ay önce 3 tane bot aldım (Daha önce de sürekli aldığım bir markadır) Bir tanesini giydiğim gün, topuğu çıktı, aldığım diğer ürün "tekstil pembe kadın düz bot" Evde giyip direkt dışarı çıktım. Ürün parlak olduğu için ışık kaynaklı evde üst taraftaki ton farkı daha çok lekeye benziyor fark etmedim. 

Dışarı çıkınca fark ettim. Loş ışıkta belli olmuyor, bu nedenle evde fark edemedim. Günü tamamlamak zorunda kaldım. Tekrar giymedim. Mağazaya götürdüm. Giyilmiş dediler. 

Aslında tabanını silip götürebilirdim ama sonuçta giymiştim ve ışık kaynaklı defoyu fark edemediğimi söyledim. Ürünü aldılar fakat bugün talebimin "olumsuz "olduğuna dair mesaj geldi. Defolu ürünün gönderilmemesi gerekiyordu. 

Defolu ürün gönderilmesi ve ürünün cinsine bağlı olarak fark edemediğim sorunun çözümü noktasında yani değişim noktasında destek olunmasını isterdim fakat yardımcı olunmadı.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Sezen 13 Haziran 08:06

Merhaba, İnceleme sonucunun en kısa sürede sonuçlanmasını rica ediyorum.

Hotiç Ayakkabı Logo Hotiç Ayakkabı 01 Haziran 08:57

Değerli Müşterimiz, Geri bildirimleriniz firmamız tarafından hassasiyetle incelenmektedir. Bu çerçevede siz değerli müşterilerimizin şikayetleri bizim için büyük önem taşımaktadır. Başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Saygılarımızla. Hotiç

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler