18 Aralık 2018
#11320920

Hotiç Ayakkabı Yeni Aldığım Bot Üç Giyimde Parçalandı Ve Değişim Yapılmadı!

Yeni aldığım Hotiç marka botun topuk kısmının kaplı olduğu malzeme (ki kaplama olduğunu aldığımda fark edemedim) üç kez giyemeden parçalandı. Mağaza ürün değişimi veya iade için yetkililere göndermiş, fakat onlar hatalı kullanımdan dolayı değişim ya da iade veremeyeceklerini söylemişler. Müşteri temsilcisi aynı ifadelerle kullanım hatası demekten başka hiçbir şey söyleyemedi. Hotiç in ayakkabı topuğu taban lastiğine hiçbir şey olmadan nasıl bir kullanım hatasıyla arıza verdi?
Daha ilginci, fabrikayı aradım, operatör hanıma üretim ile ilgili bir kısımla konuşmak istediğimi söyledim, sanki ilgili bölüme bağlantı yapmış gibi yaptı, sonradan adının F** hanım olduğunu ama departmanını ısrarla sormama rağmen söylemeyen aynı hanım (ki aynı ses olmasından şüphelenmiştim) bana derdimi anlattırırken karşıdan başka bir telefona burası operatör dedi. Şok oldum yani Hotiç'te nereyi ararsanız arayın karşınıza operatör çıkıp yetkili gibi müşteriye cevap mı veriyor? Aynı hanım internette şikayet kısmına yazabileceğimi söyledi, şimdi bunu yapıyorum. Mutlaka cevap verilirmiş, yöneticiler değerlendirirlermiş.
Ben botu adına güvendiğim bir markadan alıp sadece üç gün düz yolda kısa sürelerle giyebildim, dağ dere tepe geçmedim. Bana atfedilen hatalı kullanıma dair hiçbir açıklama yapılamamıştır, hatalı kullanımı kabul etmiyorum. Müşterinin bu şekilde meşgul edilmesini ve suçlanmasını doğru bulmuyorum. Daha önce değişimine razı olduğum bota 285.10 TL ödemiştim. Ürünün iadesini veya başka bir ürünle değişimini talep ediyorum.

Elif Elif 324 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hotiç Ayakkabı Temsilcisi18 Aralık 2018

    Değerli Müşterimiz, Geri bildirimleriniz firmamız tarafından hassasiyetle incelenmektedir. Bu çerçevede siz değerli müşterilerimizin şikayetleri bizim için büyük önem taşımaktadır. Başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Saygılarımızla. Hotiç

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler