12 Ocak
#11438449

Hotiç Ayakkabı Tamir Süresi Uzunluğu!

1 Ocak 2019 tarihinde aldığım botun 2. Giydiğim günde sağ taraftaki fermuarı yürürken patladı. 4 Ocak'ta mağazaya götürüp tamir istedim. 11 Ocak günü mağazayı arayıp botun durumunu sorduğumda ise daha yeni merkeze gönderildiğini merkezin de bununla ilgili henüz herhangi bir onay vermediğini bu sürecin 31 güne kadar sürebileceğini öğrendim.


Müşteri hizmetlerini aradığımda ise sadece hafta içi hizmet verdiğini öğrendim.
Botun mağazadan merkeze iletildiğine dair herhangi bir mesaj bilgilendirme yok, süreç zaten çok uzun. Her anlamda müşteri memnuniyetine önem vermedikleri çok açık.
Ayrıca botu yaza giymek için almadım anlamıyorum 2 günde sıkıntı çıkaran bir botum bir hafta sonra ancak merkeze gönderilip bir ay dönüş süresi verilmesini.

Tuğçe Tuğçe 307 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hotiç Ayakkabı Temsilcisi21 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz ile ilgili tekrar yapılan kontroller ve değerlendirme sonucunda, talebinizin olumlu olarak değerlendirildiğini, ürün değişiminizin ilgili mağazamızdan yapılabileceğini bildirmek isteriz. Konu hakkında mağazamıza bilgilendirme sağlanmıştır, işlemlerinizi sağlamak üzere mağazamıza gittiğinizde tarafınıza yardımcı olunacaktır. Bu süreçte göstermiş olduğunuz ilgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Hotiç Müşteri Hizmetleri

  • Hotiç Ayakkabı Temsilcisi15 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Geri bildirimleriniz firmamız tarafından hassasiyetle incelenmektedir. Bu çerçevede siz değerli müşterilerimizin şikayetleri bizim için büyük önem taşımaktadır. Başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Saygılarımızla. Hotiç

Ziyaretçi Yorumları