02 Ocak
#11391617

Hotiç Ayakkabı " Kurumsal" Bir Firmada Yaşananlar!

05.05.2018 tarihinde Denizli Forum Çamlık mağazasından evrak çanta aldım. Ekim ayının sonlarına doğru çantanın sapı koptu. Hem de kağıt evrak harici ağır bir şey taşımama rağmen.


Aldığım mağazaya 05.11.2018 tarihinde teslim ettim. Oradaki yetkili ürünün incelemeye girip tamir olup olmayacağı konusunda dönüş yapacaklarını belirtti. (30 iş günü süre istediler ki tüketici haklarını aradığım da 30 gün süresi olduğunu öğrendim) sonrasında tabii ki kimse dönüş yapmadı.


Kendim mağazayı aradığım da 3 gün önce tadilat onayı geldiğini belirtti. Neden haber vermediklerini sorduğumda yoğun olduklarını gerekçe gösterdiler. Neyse onayı verdim 20 güne çantamı alabileceğimi söylediler ancak yine sürecin sonunda arayan olmadı.


Mağazaya direkt gittiğimde ürünümün geldiğini söylediler ancak gelen başkasının çantasıydı. Karışıklık olduğunu 2-3 güne geleceğini belirttiler. 1 hafta sonunda yine ürünüm gelmedi. Bugün müşteri hizmetlerini saat 09.30 da aradım durumu anlattım ilgilenip gün içinde dönüş yapacaklarını belirttiler. Öğlen 3 gibi tekrar aradım yetkililer toplantıdaymış. Kaça kadar çalıştıklarını sorduğumda 18.00 dedi 17.25 de tekrar aradım ve 5 dakika sonra tel kapandı ve mesai bitti mesajı geldi. Bugünden sonra Tüketici Hakları'na başvuracağım ve elimden geleni ardına koymayacağım. Bakkal mehmet efendi daha kurumdadır. Bir daha Hotiç mi asla!

Bahattin Bahattin 549 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hotiç Ayakkabı Temsilcisi07 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz ile ilgili tekrar yapılan kontroller ve değerlendirme sonucunda, talebinizin olumlu olarak değerlendirildiğini, ürün değişiminizin ilgili mağazamızdan yapılabileceğini bildirmek isteriz. Konu hakkında mağazamıza bilgilendirme sağlanmıştır, işlemlerinizi sağlamak üzere mağazamıza gittiğinizde tarafınıza yardımcı olunacaktır. Bu süreçte göstermiş olduğunuz ilgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Hotiç Müşteri Hizmetleri

  • Bahattin03 Ocak

    Ne kadar değerli bir müşteri olduğumu bugün müşteri hizmetlerindeki Ayşen Hanım bana hissettirdi. Üst düzey bir Yetkili ile görüşmeyi talep ettim sonuçta iki aydır ürünümü teslim anlamadığım için sesim sonunda yükseldi ancak kendisine herhangi bir hakarette veya kötü söz kullanmama rağmen telefonu yüzüme kapattı. Unutulmasın ki isimler geçicidir ancak kurumlar kalıcıdır. Maalesef insanlar çalıştığı şirketin büyüklüğünü ve marka değerinin bilincinde değiller. O yüzden bir sonuca varılamayacağının düşüncesindeyim. Bu yüzden Tüketici Hakem Heyetine başvurdum gerisini devletimizin ilgili kurumları hepimizden daha iyi bilirler. Konunun takipçisi olacağımdan da hiç şüphenizin olmamasını bilmenizi isterim.

  • Hotiç Ayakkabı Temsilcisi03 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Geri bildirimleriniz firmamız tarafından hassasiyetle incelenmektedir. Bu çerçevede siz değerli müşterilerimizin şikayetleri bizim için büyük önem taşımaktadır. Başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Saygılarımızla. Hotiç

Ziyaretçi Yorumları