Cevaplar

profile-icon Çağdaş 10 Nisan 15:42

Epey iletişim uğraşları ve bir ay gibi bir süre sonra iadem oldu, teşekkürler. Lakin şikayet.com a bilakis teşekkür ederim.

profile-icon Çağdaş 24 Mart 00:32

Geçen hafta yazdığım şikatetten sonra gelen mailde benden kargo takip görüntüsü istendi, oysa zaten ekranımda da görünüyor, göndermiştim, tekrar cevap verilmedi, iletişim kurulmadı, kendilerine ulaşmak zaten sıkıntılı. Bu yüzden yeniliyorum şikayetimi. Hotiç'ten yaptığım alışveriş sonrası ürünler elime ulaştı hemen olmasa da. Ertesi gün iadeyi kendim önerilen kargo firmasıyla yapmama rağmen, ne ürünün iade alındığıyla ilgili ne iade ücreti ile ilgili dönüş yapılmadı. Ben iade olmadan hesap kesime girdiğinden, ödeme yapmak durumunda kaldım ve hala bekliyorum. 495 TL'lik tek çekim alışveriştir. Sipariş no. Su HTC452232'dir. 26 şubat ta sipariş verilmiş, 5 martta elime geçmiş,6 Şubat'ta iade edilmiştir hiç beklemeden. Aynı gün iade için gittiğimde mağaza bana buradan iade edersek iadesi bir ayı bulur dedi, siz arar kuryeyi gönderirseniz 2-3 gün içinde iade yapılır dedi. Bu da ayrı bir şikayet konusu zaten. Bunun üzerine anladım ki iş uzayacak, kendim kargoya götürüp iade ettim, zaten kargodan da evden almıyoruz yoğunluktan dolayı denildi. Yani firma çalışanlarının kargonun durumundan da haberi yok sanırım. Hala iadem olmadı, zaten olsaydı bildiri gelirdi mail de o da yok. Bugün ayın 23 ü, bir ay oldu hemen hemen. İnternette yazılı telefon no'ları çalışmıyor. (08502284482) ulaşamıyorum. Kargodaki depo numarasını aradım, buradan ulaşamazsınız dediler ve bir no verdiler, o da cevapsız hat çalışmıyor. Onlar da haklı bir yığın firmayla çalışıyorlar. Şikayetçiyim ve gerekenin yapılmasını talep ediyorum tek kendim değil benim durumumdaki herkes için. Ayrıca bu kadar sevdiğim bir firmanın böyle işlevsiz ve kurumsallıktan uzak çalışması üzücü. Umarım bir ay olsa da artık bu ileti üzerine iadem yapılır.

profile-icon Çağdaş 18 Mart 15:36

Henüz iadeye dair bir gelişme yok. Ne arama, ne sürecin uzadığına dair bir telafi mesajı, ne de iade yapılmadı, mail dahi gönderilmedi. Ek'te kargo firmasının fotograf görüntüsünü göndermeme ve ayrıca kargo takip numarasını yazmama rağmen benden tekrar istendi. Ekranda kocaman görünüyor zaten. Teşekkür etmek ister miyim? Diye bir posta geldi. Ne için teşekkür edeyim?. İlgisizlik için mi?

profile-icon Çağdaş 18 Mart 15:31

Teşekkür edemiyorum henüz çünkü size kargo kağıdını ekte göndermeme rağmen benden göndermemişim gibi tekrar istediniz. Ekranda görünüyor. Korkarım ki iade sürecini uzatıyorsunuz. İadem yapıldığında teşekkür edeceğim.

profile-icon Çağdaş 17 Mart 09:33

Ek'te var zaten. Görünüyor. Teşekkürler

Hotiç Ayakkabı Logo Hotiç Ayakkabı 17 Mart 08:45

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz ile ilgili kontrolün sağlanabilmesi ve size daha kısa sürede dönüş sağlanabilmesi için MNG Kargoya teslim ederken almış olduğunuz gönderi kodunuzu paylaşmanızı rica ederiz. Saygılarımızla, Hotiç Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler