28 Ocak
#11510500

Hotiç Ayakkabı Hatalı Kalıp Sorunu!

Hatalı kalıp diye bir başlık attım. Çünkü devamlı olarak kullandığım markalardan bir tanesidir. İlk defa böyle bir şey ile karşılaştım. En son sezon indiriminde iken İzmir Bornova Hotiç mağazasından beğendiğim modelin her iki rengini de satın aldım. Ayakkabıyı ilk giydiğimde üst kısımı fena şekilde rahatsız ediyordu. Yeni ayakkabı kalıp açılır diye giydim fakat 2 gün dayanamadım zaten vuran yerde de yara oluştu. Ekteki fotoğraftaki halide iyileşmiş halidir. Bizde ürünü iade etmeye ya da parasını almaya çok meraklı bir insan değiliz. Zaten öyle bir talebimizde yok. Hotiç'e götürmeden önce kalıba sokup 30 TL parada ödedim tamirci usta bile bunu kalıbı hatalı abi dedi. Hotiç'te de işlem yapıldı vuran kısım örselendi yani derisi inceltildi ama hala aynı şekilde.


Bir rengi hiç giyilmedi diğeri ise sadece 2 gün giyildi. Tekrar Hotiç'e gittiğimde ise oradaki arkadaş fabrikaya göndereceğiz bir hata bulamazlar ise kullanıcı hatası diye geri gönderirler dedi. Ben paranın iadesinde değilim bana aynı modeli düzgün bir kalıpta gönderin başkada bir şey istemiyorum. Üzücü olan ise bu kadar duyarsız olmaları kızması gereken biziz uğraşan da biziz yani sıradan bir marka almıyoruz tanınmış adı olan bir markayı alıyoruz. Daha fazla para verip üstüne bir de bunlar ile uğraşıyoruz. Mağazadaki beni tanıyan arkadaş bile sen devamlı alıyorsun abi kalıpta sıkıntı vardır dedi.


Normalde özür dileyip anında değişim yapılması gerekir ama maalesef bizde bu prosedürleri yaşayıp beklemek zorunda kalıyoruz. Bilmiyorum sonucu ne olur kullanıcı hatası derler ise de şaşırmam. Yazık gerçekten daha yeni konkordato talep eden bir firmanın hala bu kadar kaygısız bir şekilde işlemesi normal değil ya da çalıştıkları insanlar profesyonel değil. Umarım en kısa zamanda kendilerine gelirler.

Fit Fit 493 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Fit'in Teşekkür Mesajı05 Şubat

    Biraz önce kendilerinden telefon geldi. Daha önce Ocak ayının 30 da mesaj gelmişti değişim yapabilirsiniz diye. Duyarlı davrandığınız için vede ilgilendiğiniz teşekkür ederim. Hotiç Ailesi

  • Hotiç Ayakkabı Temsilcisi29 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Geri bildirimleriniz firmamız tarafından hassasiyetle incelenmektedir. Bu çerçevede siz değerli müşterilerimizin şikayetleri bizim için büyük önem taşımaktadır. Başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Saygılarımızla. Hotiç

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler