10 Temmuz 2017
#8822877

Hotiç Ayakkabı Emaar Şubesi Müşteri Memnuniyetsizliği Yarattı!

Emaar Hotiç Ayakkabı mağazasında 2 gün önce baktığım 200 TL'lik ayakkabının 150 TL'ye indiğini görünce içeri girdim. 2 günlük indirimin olduğu tekrar yükseleceği söylendi. Yanında 170 TL'lik başka bir ayakkabı daha beğenerek 2 ayakkabı satın aldım. Mağazadan çıktıktan sonra ödemenin 50 TL fazla alındığını fark ettim. Tekrar mağazaya gittiğimde "ayakkabının beyazının 150, siyahının 200 TL olduğu" söylendi. Vitrinde iki renk yan yana duruyordu ve etiket sadece 150 TL'ydi. Satış elemanı da ayakkabıyı denetirken 150 TL olduğunu söylemişti. Müşteriyi yanıltıcı, çirkin bir satış politikası. Hiç hoş değil,itiraz ettim iade ettim. Aynı gün aldığım diğer ayakkabının ise giydiğim ilk gün bir topuğu yamuldu. Diğer topuğunun lastiği çıktı. Geri götürdüğümde ise değişim kapsamında olmadığı söylenerek tadilata gönderildi. Mağaza müdürünün her iki olayda da tavrı hiç hoş değildi.

Muhteşem Muhteşem 1.488 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Muhteşem'in Teşekkür Mesajı14 Temmuz 2017

    Hotiç Müşteri Hizmetleri tarafından şikayetime hızlı dönüş ve aksiyon aldım. Talebimi dikkate alarak çözüme ulaştırdıkları için teşekkür ederim.

  • Hotiç Ayakkabı Temsilcisi11 Temmuz 2017

    Değerli Müşterimiz, Geri bildirimleriniz firmamız tarafından hassasiyetle incelenmektedir. Bu çerçevede siz değerli müşterilerimizin şikayetleri bizim için büyük önem taşımaktadır. Başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Saygılarımızla.

Ziyaretçi Yorumları