31 Aralık 2018
#11380780

Hotiç Ayakkabı Deforme Oldu Ama Kullanıcı Hatası Denildi!

Hotiç'den geçen yıl bot aldım ilk giydiğim andan itibaren ayağıma vurdu ve süeti deforme oldu. Garantisi devam ediyordu bende gönderdim fakat kullanıcı hatası dendi. Ayakkabı ayağımı yaralıyorsa bunda ne hatam olabilir? Müşteri temsilcileri ile görüştüm ve ayakkabıyı kullanamadığımı dile getirdim, mağazadan mail attırdım fakat değişim ya da iade yapamayacaklarını söylediler.


Biz ayakkabıya o kadar para veriyoruz az giydiğimiz halde deforme olması ve acısını çekmek için mi? Ben bunu kabul etmiyorum. Kullanamadığım ayakkabıyı ne yapacağım? Müşteriyi bu şekilde mağdur edemezsiniz. Garanti verilmesinin sebebi böyle sorunlarla karşılaştığımızda bunu çözmek değil mi? Ayakkabının sadece bir tekinin deformesi sizinle alakalı bir sorun. Ben hakkımı buradan alamazsam Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurup başka yollarla da hakkımı aramaya devam edeceğim.

Kader Kader 402 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hotiç Ayakkabı Temsilcisi02 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Geri bildirimleriniz firmamız tarafından hassasiyetle incelenmektedir. Bu çerçevede siz değerli müşterilerimizin şikayetleri bizim için büyük önem taşımaktadır. Başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Saygılarımızla. Hotiç

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler