30 Ekim 2018
#11087330

Hotiç Ayakkabı Çantanın Derisi Soyuldu!

Hotiç'ten aldığım deri çantanın kol derileri önce soyuldu ve kollardan biri (gövde ile bağlantı sağlayan yerinden) koptu. Ürünü tadilat için mağazaya götürdüğümde satın aldığım tarihten 1 yıl geçtiği (yalnızca 1 hafta geçmiş) ve başka mağazadan satın aldığım gerekçesiyle geri çevrildim. Üstelik en azından Ücret karşılığında tamir etmelerini istememe rağmen. Ürünü satarken 2 yıl garantili olduğu herhangi bir sorunda hemen getirebileceğim söylenmiş ve Bu işlemleri Türkiye’deki tüm mağazalardan yapabileceğim de eklenmişti. Dünyanın parasını sayıp aldığınız deri çantayı ve paraları çöpe atmış ve karşınızda muhatap dahi bulamamış, kurumsal firma tarafından düpedüz yanıltılmış durumda oluyorsunuz.

Zeynep Zeynep 422 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Zeynep02 Kasım 2018

    Daha önce Hotiç ile ilgili şikayetimi yazmıştım buraya. Hotiç müşteri temsilcisi hemen ertesi günü iletişime geçip “çantamı hangi mağazada tadilata bırakmak istediğimi, çantanın şikayetini öğrenip mağazaya da önden bilgi vereceğini söyledi” ve mağazaya gidebileceğimi ekledi. Ertesi gün Aqua Florya Hotiç mağazasına gittim (aynı mağaza). Aynı arkadaş çantayı alamayacağını bana daha önce de söylediğini ve benim ısrarla anlamadığımı belirtti. Müşteri temsilcisi ile ilgili konuşmayı aktardım, bize bilgi gelmedi dedi hiçbir şekilde yardımcı olmaya çalışmayarak. Arkadaşa belki bir başka personel görüşmüştür Mail gelmiştir siz görmemişsinizdir dememe rağmen “hayır imkanı yok” şeklinde cevaplar verdi. Dün müşteri temsilcisi ile tekrar görüştüm, “mağazanın beni arayarak davet etmesini sağlayacağını belirtti” ve beni kimse aramadı. Tekrar müşteri temsilcisini aradım “mağazanın beni en kısa sürede arayacağını” söyledi. Ve beni yine kimse aramadı. Mağaza çalışanının bir derdi mi var? Bu mağduriyetim nasıl giderilecek?

  • Zeynep31 Ekim 2018

    Şikayetime hemen ertesi gün olumlu dönüş yapıldı ve çantayı istediğim mağazaya götürüp tadilat için bırakabileceğim söylendi. Hangi mağazayı tercih etmek istediğim dahi soruldu Aqua Florya dedim. Buraya kadar her şey güzel. Şu an Aqua Florya Hotiç mağazasındayım geçen gün beni geri çeviren aynı arkadaş yine çantayı almıyor. Alamayacağını geçen gün de söylediğini benim ısrarla anlamadığımı da ekliyor. Kendisine bilgi geçilmemiş. Dalga mı geçiyorsunuz?

  • Hotiç Ayakkabı Temsilcisi30 Ekim 2018

    Değerli Müşterimiz, Geri bildirimleriniz firmamız tarafından hassasiyetle incelenmektedir. . Bu çerçevede siz değerli müşterilerimizin şikayetleri bizim için büyük önem taşımaktadır. . Başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Saygılarımızla. Hotiç

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler