14 Haziran
#12107614

Hotiç Ayakkabı Aldığım Ayakkabının Tabanının Patlaması!

Yaklaşık 7 veya 8 ay önce almış olduğum ayakkabının tabanı patlamıştır. Ayakkabıyı mağazaya bırakarak incelemeye gönderdim. Gelen cevap'' olumsuz'' neye göre olumsuz?
Ben bu ayakkabıyı sadece iş yerinde giyiyorum, çalıştığım yer bir AVM nasıl bir zemini olduğunu bir düşünün. Taş, çakıl ayakkabının zeminine zarar verebilecek hiçbir şey yok.
Ve dikkatlice ayakkabının tabanına bakın dişlerinde deformasyon bile yok. Taban patladı.


Niye diğerinin tabanı patlamadı. Mağaza çalışanları ve müdürü de benimle aynı fikirde haklı olduğumu beyan ediyor fakat ellerinde bir şey gelmediğini belirtiyorlar.


Müşteri hizmetleri de ne yardımcı oluyor ne de başka bir şey.
Tüketici Hakları'na şikayet edip hakkımı sonuna kadar arayacağım
beni bezdirip davamdan vazgeçiremeyeceksiniz.
Koş koca bir markasın bir de gerçekten çok yazık çok.


Gelen mesaj;


Değerli müşterimiz, inceleme talebiniz olumsuz sonuçlanmıştır. Ürününüzü 30 gün içinde mağazamızdan teslim alabilirsiniz. Mersis:0464001939500012 t:02123536514 FisNo:TMM0711813 b001.

Tolga Tolga 894 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hotiç Ayakkabı Temsilcisi29 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz ile ilgili tekrar yapılan kontroller ve değerlendirme sonucunda, talebinizin olumlu olarak değerlendirildiğini, ürün değişiminizin yada ücret iadenizin ilgili mağazamızdan yapılabileceğini bildirmek isteriz. Konu hakkında mağazamıza bilgilendirme sağlanmıştır, işlemlerinizi sağlamak üzere mağazamıza gittiğinizde tarafınıza yardımcı olunacaktır. Bu süreçte göstermiş olduğunuz ilgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Hotiç

  • Tolga24 Haziran

    Hotiç de ilgilenmedi. Bu durumu, tüketici olarak yargı yoluyla arayacağım.

Ziyaretçi Yorumları