Hotiç 20 Gün Giydiğim Ayakkabının Tabanları Açıldı

Mert Mert12 Mart 21:55

11 Ocak'ta aldığım botları 20 gün giydikten sonra tabanlarındaki açılmadan dolayı değişim talebi ile 6 şubatta mağazaya teslim ettim. Süper hızlı Hotiç müşteri hizmetleri 1 ayda sorunuma ancak cevap verebildiler. 20 gün önce alınmış, tabanları açılmış bot için tamir kararı verdiler. 3 martta çıkan tamir kararını ise mağazaya gitmemle 12 martta öğrendim. Biz size mesaj attık deyip arama zahmetinde bulunmuyorlar.

Tabii ki kış mevsiminde para verip giyeceğim botu firmanın rezilliği yüzünden giyemedim. Bu sene Hotiç'ten 5 ürün aldım ve bir daha kesinlikle alışveriş yapmayı düşünmüyorum. Ürünü sattıktan sonra gerisini umursamayan kötü bir firma, çevremde alışveriş yapmayı düşünen herkesi de konu hakkında bilgilendireceğime şüpheniz olmasın. Daha fazla ilgisiz müşteri hizmetleri ile muhatap olmamak adına tamir kararını onaylamak zorunda kaldım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Mert 15 Mayıs 11:20

Ayakkabıyı vereli 3 ay oldu, hala hiçbir bilgi alamıyorum.

profile-icon Mert 08 Nisan 09:46

Ayakkabımı hala teslim almadım, müşteri hizmetlerini aradığımda dönüş yapacağız denmesine rağmen hiçbir dönüş hala yok.

profile-icon Mert 30 Mart 09:16

Kimse aramadı, ayakkabım hala tamir edilmedi. 2 aydır ayakkabım Hotiç denen rezil firmanın elinde bulunuyor. Teslim aldıktan sonra kapısından içeri girmeyi düşünmüyorum.

profile-icon Mert 17 Mart 10:43

TMM0144383 numarası ile kontrol edebilirsiniz.

Hotiç Ayakkabı Logo Hotiç Ayakkabı 17 Mart 10:31

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz ile ilgili kontrolün yapılabilmesi ve size daha kısa sürede dönüş sağlanabilmesi için inceleme bilgi formu üzerindeki TMM yada TBI ile başlayan takip numarasını bizimle paylaşmanızı rica ederiz. Saygılarımızla, Hotiç

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler