sta-4-hoverİyi Çözüm

Hospitadent Hastanesinde Yaşadığım Mağduriyet

Nadya Nadya20 Haziran 01:57

Implant tedavim esnasında yanındaki sağlam diş kaplamamı düşüren doktor ve yapılan hatanın arkasında durmayan bu hastane, dişimden olmam yetmezmiş gibi, çıkan masrafı da bana yüklemek istedi. Implant dişim yapılırken, geçici olarak takılan dişimi çıkarmakta zorlanan doktor, bu işlemlerde kullanılan vurucu aletle deneyince, alet yandaki kaplama dişime isabet etti ve kaplama fırladı. Ben 1 saati aşkın bir süre bekleyip, o dişin neden hala yapıştırılamamış olduğunu sorunca da, bir aksilik olduğunu söyleyen doktor, çıkan kaplamanın bu esnada kökünden kırılan bir dişe takıldığına dair bilgi vermedi maalesef. Durum böyle olunca da, ımplant tedavim bittikten hemen sonra seyahat ettiğim Almanya'da dikkat edilmesi gereken eğreti bir dişim olduğunu bilmiyordum. 

Kısa bir süre sonra orada dişim aniden düşünce gittiğim diş kliniğinde, kaplamanın önceden kırılmış olan dişe takıldığı, bu durumun da yeni bir kaplama olmak üzere birçok işlem gerektirdiği ve pandemi süreci nedeniyle bir işlem yapamayacakları söylendi. Çok çeşitli doktorları da dolaşmama rağmen farklı bir sonuç elde edemeyerek orada zorunlu kaldığım 4 aylık süreci maalesef dişsiz rezil bir görünümle geçirdim. Almanya'dan döndükten sonra hastaneye gittiğimde, o ana kadar hiçbir sorunu bulunmayan ve onlar tarafından kırılan kaplama dişimin yeniden yapılması için bir fatura çıkarılınca son derece şaşırdım.

Doktorun dişi kendisinin kırmış olduğunu kabul etmesine ve üstelik o sırada bu durumla ilgili bana bilgi verilmemesine rağmen, yeni tedavi ücretinin bana yansıtılmasına haklı olarak itiraz ettim. Kendi hatalarının sorumluluğunu üstlenmemek için, 'dişi getirseydiniz,   kaybetmeseydiniz' gibi çok anlamsız bahaneler ileri sürülüp, kırıldığı gizlenen ve dolayısıyla koruması mümkün olmayan bir dişin faturasının bana yüklenmesini kesinlikle etik bulmuyorum. O kadar süre hem dişim olmadan dolaşmış hem de simdi onların kırdığı bir dişe ücret ödemek zorunda bırakılmış olmak nasıl bir mağduriyettir düşünün.

  • - Görüntüleme
full-star full-star full-star full-star empty-star
4.0/5

Cevaplar

profile-icon Nadya 24 Haziran 12:56

Hastane beni arayarak görüşmüş ve soruna çözüm getirmiştir. Teşekkürler.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler