16 Ağustos 2016

Horoz Lojistik 10 Gündür Teslim Edilmeyen Bulaşık Makinesi...

03.08.2016 tarihinde Hepsiburada.com satıcılarından Online Portakal'dan bulaşık makinesi aldım. Ürün a178*** kargo takip numarası ile Horoz Lojistik'e verildi. Ürünüm kargo hareketlerinde 07.08. günü Trabzon şubesine geldi. 08.08 geçtiğimiz pazartesi günü Horoz Lojistik çağrı merkeziyle görüştüğümde bana perşembe günü teslim edileceğini söylediler. Ancak perşembe teslim edilmedi.

Arayıp sorduğumda araçlarının arızalandığını söylediler. Cuma dediler cuma da gelen olmadı. Cumartesi gelecek dediler, cumartesi de gelmedi. Pazartesi kesin dediler, dün de gelmedi. Görüştüğümde bugün kesin geleceğini söylediler. Biraz önce müşteri temsilcisiyle görüştüğümde bugün Trabzon bayi müdürünün Erzurum'a gideceğini geçerken siparişimi teslim edeceklerini ancak Erzurum'a gitmesinin iptal olduğunu o yüzden siparişin yarın teslim edileceğini söylediler. Beni kaç gün evde beklettiler. Bu nasıl bir saygısızlıktır!

Hızır 360 Okunma

Cevaplar

  • Horoz Lojistik Müşteri Temsilcisi06 Eylül 2016

    Sn. Hızır S. Yaşanan gecikmeden dolayı özürlerimizi sunarız. Teslimatınız, 18.08.2016 Cumartesi tarihinde sağlanmış olup ürününüz adresinize teslim edilmiştir. Belirtmiş olduğunuz hususlar tarafımızca dikkatle incelenecek ve gerekli iyileştirmeler sağlanacaktır. Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür eder, İyi günler dileriz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön