Hometech ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi
Hometech ALFA 7LM

Superonline Kampanyasından Aldığım Hometech Benden Çok Serviste

1.097
Ali
Ali 12 Mart 12:31

Turkcell Superonline ® kampanyasından Hometech marka tablet aldım. Tableti geldi daha 1 gün kullanmadan Android yapılandırması için servise gitti. 15 gün sonra geri geldi kısmen de olsa sorun çözülmüş yine bir gün kullanmadan şarj sorunu olmaya başladı tablet yüzde 20ye kadar şarj olup düşüyor tekrar gönderdim. 15 gün sonra geldi açıklamada hiçbir sorun bulunamadı yazıyor. %90 şarjla göndermişler 1 dakikada sıfıra iniyor şarj.

  • profile
1 Destekçi
Hometech ALFA 7LM

Benzer Şikayetler

profile
499
2 hafta önce

Hometech Şarj Sorunu Çözmek

Hometech Alfa 7LM tabletimde şarj sorunu yaşıyorum. %60 şarj gösteriyor ancak bir anda kapanıyor ya da %5'e düşüyor ve hemen kapanıyor. Tabletimi Turkcell Superonline'dan aldım. Tüm şarj ettikten sonra sadece 30 dakika kullanabiliyorum. Lütfen ilgili mercilerin konuyla ilgilenmesini talep ediyorum.

profile
73
09 Nisan

Hometech Ürün Şikayeti Ve Turkcell De Çalışanların Yardımcı Olmaması

Üründe donmalar oluyor menülerde bile bu donmalar varken Turkcell bize bu donmaların yaşanabileceğini ürünün 2 GB olmasından dolayı kaynaklandığını söylüyorlar ve iadesinin olmadığını dile getiriyorlar ama ürünün kendinde var bu hata değişim için bize 3000 TL lik başka tablet öneriyorlar

profile
1.579
01 Nisan

Hometech Tablet Çok Kötü!

Yaklaşık 10 gün önce Diyarbakır Turkcell Superonline evime internet bağlanması için müracaat ettim. Çocukların eğitimi için Turkcell'den almış olduğum Hometech Alfa 7 lm marka tablet gerçekten çok çok kötü. Şarjı 100/100 iken yarım saatte hemen bitiyor.

  • profile
1 Destekçi
profile
409
23 Ocak

Hometech Teknik Servis Mağduru

Turkcell iletişimden 11.10.22'de Hometech alfa 8MRÇ tablet ve kaskosunu satın aldık. 28.11.22'de ekran kırıldı ve Turkcell iletişim vasıtasıyla 84371185 hasar numarası KVK ya gönderildi. KVK teknik servisi IMEI kopyalanmış diye ürün geri geldi. Cihaz bu sefer Hometech teknik servisine 750977 Ref. N...

profile
900
27 Temmuz 2022

Hometech Tablet Bağlantı Sorunu

Turkcell fiber internet ve TV Plus aboneliğimi 2 ay önce yeniledim. Bana ürün yanında Hometech tablet verdiler. Tablet internete bağlanmıyor, sürekli kaydedip, tekrar bağlantı yapıp duruyor. Bu ürünle ilgili Turkcell hiçbir şey yapmayacağını tabletin üreticisi ile görüşmem gerektiğini söyledi.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .