Hometech Sıfır Olarak Aldığım Ürün Bozuk Çıktı

Zeynep Zeynep27 Temmuz 15:17

Öncelikle sıfır olarak alfa 10tm tablet PC/Hometech marka aldım. Eve götürdüğümde şarj olmadı. Cihaz sürekli kapanıp açıldı. Uygulamalara giriş yapılmadı ve ekran sürekli olarak dondu. Cihazı aldığım yere götürdüm iade etmek istedim kabul edilmedi. Mecburen servise gönderdim. Servisten geldiğinden sonra cihazda donanımsal ve yazılımsal bir problem olmadığı gerekçesiyle iade talebim kabul edilmedi. Tablet servisten geldikten sonra problemleri devam ettiği için tekrar servise yolladım. 

02/07/2020'de cihazı Turkcell firması üzerinden servise yolladım. Tablet cihazım 27/07/2020'de saat 14:30 'da servisten geldi. İlk servis gidişinde belirlenemeyen arıza aynı sebepten ikinci kez servise gidince belli oldu ve teknik servis USB soket kırık ve kullanıcı hatası olduğunu ifade ederek ücret talep ettiler. Kullanmadığım cihazın parçasını nasıl kırmış olduğumu ve neden ilk serviste problem olmadığı gerekçesiyle gönderildiğini söylediğimde açıklama bulamadım. 

Ayrıca Hometech firması müşteri hizmetlerine ayrıntılı servis raporu ve imzalı evrak istediğimi söyledim. Ancak şu an gelen raporda herhangi bir ayrıntı bulunmamakta ve imzasız bir şekilde gönderilmiştir. 24/07/2020 tarihinde müşteri hizmetlerindeki personeliniz servis ücreti ödemediğim takdirde tabletin tamir edilmeden geri gönderileceğini ifade ettiler ve o şekilde geri gönderdiler.

Ben cihazımı 02/07/2020'de servise yolladım ve 27/07/2020'de teslim aldım servis süresi minimum 25 gündür. 20 günü geçen servislerde firmanız mesuldür. 10 günü geçen servislerde ise aynı özelliğe sahip geçici ürün vermekle mükellefsiniz. Ayrıca servis raporunda cihazın servise giriş tarihi olarak 13/07/2020 gözükmektedir. Çıkış tarihi ise gözükmemektedir. Yani bu cihaz servise gitsin diye verdiğim zamanla servise girişi arasında 11 gün var demektedir. Kullanıcı hatası olarak gösterdiğiniz bu zaman dilimlerinde tablet cihazım neredeydi.

11 gün boyunca Turkcell firması ve Hometech firması sorumludur. Tekrar hatırlatıyorum servise gönderdiğim ve Turkcell firması bayisine teslim ettiğim tarihler elimdeki evraklarda tarihleri belirlidir.  CİMER, Şikayetvar ve Tüketici Hakları'na başvuruda bulundum. Mağduriyetimin giderilmesi firmanızın üstüne düşen görevi yerine getirmesini rica ediyorum.

Turkcell ve Hometech gibi 2 büyük firmanın profesyonel olarak davranmasını bekliyorum. Ne müşteri hizmetleri ne de teknik servisleri sizinle muhatap oluyor. Her şey ürün satılana kadar. 

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler