Toplam çözüm sayısı
..
HızlıFX ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Osman'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

  • profile
  • profile
2 Destekçi
  2 Yorum

Yeni karşılaştırma

ile

Hızlıfx Bonus Yatmama Gerekçesi

4840görüntüleme
Osman
Osman 09 Kasım 2020 20:58

1 yıldan fazla HızlıFX ile çalışıyorum. Bir çok konuda yaşanılan sorunları hızlı şekilde çözüme kavuşturdular. Ancak zaman içerisinde müşteri sayısı da arttıkça daha önce yapılan kolaylıklar kaldırıldı. HızlıFX de para çekimlerinde 24 saat bonus alamıyorsunuz. Hesaptakini de varsa siliyorlar. Ancak cuma çektiğim para yüzünden pazartesi günü yaptığım fonlamaya bonus işlenmedi. Bunun neticesinde açık işlemim stopout oldu. 

Aradan 2 gün geçmesine rağmen bahanesi iş günü hesaplıyoruz denildi. Devlet kurumundan tebligat yollanıyor da iş günü hesabı yapılıyor. Bugünde kredi kartı ile fonlama yaptığımda bonus işlenmedi. Papara ® ile yapınca bonus var kredi kartı ile yapınca 100 dolar altı olduğundan bonus yok. Hangi mantıklı sebep ile böyle bir şey olabilir. Her yatırımcı bizim için önemli deniliyor kurumca. Böylesine abuk sabuk prosedürlerle yatırımcı korunmaz. Bir de fonlama yaparken müşteri temsilcisi seçiyorum. Ulaşsın yatırımcıyı uyarsın. Hesap patlasın sonra durum böyle. Onca işin stresin içinde bir de bunları takip edelim. Daha önce başka birisine fon aktarımı yapabiliyorduk. Şimdi oda kalktı deniliyor. Niçin adamın hesap patlasın da para bize kalsın mantığı.

HızlıFX Logo
HızlıFX09 Kasım 2020 22:14

Osman Bey merhaba, Siz bizim çok uzun zamandır yatırımcımızsınız ve kurallarımızı en iyi bilmesi gereken yatırımcılarımızdan birisiniz. Bizim kurallarımız HızlıFX kurulduğu günden beri değişmedi. 24 saat kuralımızı her yatırımcımız gibi siz de biliyorsunuz. Zaten mantıklı olarak düşünürseniz, Cuma günü bir çekim yaptığınızda 24 saat kuralımız iş günü olarak uygulanmasa piyasanın kapalı olduğu hafta sonları fonlama yapmanızı bir gereksinimi olmadığı için hiç bir zaman Cuma çekimlerinizden sonra kurala dahil olmamış olurdunuz. Böyle bir durumda sürekli olarak Cuma günü çekiminizden sonra Pazartesi bonus ile devam edebilirdiniz bu durumda uygulanan bonus kuralının hiç bir mantığı kalmazdı. Daha önce hiç Cuma günü çekim işleminde bulunmamanız sebebiyle denk gelmemiş olabilirsiniz. Bir diğer konu olarak belirtmiş olduğunuz kredi kartı yatırımı ile ilgili olarak kredi kartı yatırımlarında komisyon oranlarımız diğer ödeme yöntemlerine oranla daha yüksek olduğu için uygulanan katı bir kuralımız var daha önce hiç bir kredi kartı yatırımı yapmadıysanız da alt limiti yatırım temsilcinize sorabilirdiniz. Zaten genel bir bilgilendirme olarak tarafınıza 100 USD altı yatırımlara bonus verilmediği de genel bir bilgilendirme olarak geçilmiş. Son olarak başka bir yatırımcının hesabına fon aktarımı yapmanız mümkün değildir. Prensip olarak kurumumuz daima yatırımcıların para alış veriş işlemlerini kendi aralarında yapmalarını zorunluluk olarak belirtmiş ve denetlemesine girmek için çaba sarf ettiğimiz lisans kurumlarının bir zorunluluğu olarak da uygulamıştır. Kurumumuzda kişi ancak kendi hesapları arasında virman işlemi yapabilmektedir. Aksi her türlü işlem zaten kanunen de mümkün değildir. Saygılarımızla.

Osman
Osman09 Kasım 2020 22:33
Hızlıfx Bonus Yatmama Gerekçesi

1. Si cuma çekim yapan birisi niçin fonlama yapmasın ki? Cuma çekim yaptım ve yeni ya da devam eden işlemim var. Terste kaldım piyasa kapandı. Pazartesi gece açılıştan önce hesap patlamasın diye fonlama yapıyorum. Yani cuma çeken pazar ya da pazartesi fonlama yapabilirmiş. 2. Si başka birinin hesabından para aktarımı yaptım ve müşteri temsilcime de yazdım. Resimde de görüleceği üzere. Zaman oluyor yapılıyor zaman oluyor yapılmıyor demek ki. Ben sizler kadar profesyonel değilim. Bu konuda illaki siz haklı çıkarsınız. Çünkü bu konuda eğitim alıyorsunuz. Ama ben ciddi ciddi mağduriyet yaşadım. Ve bu konuda firmanızın çözüm bulmasını istiyorum.

HızlıFX Logo
HızlıFX10 Kasım 2020 00:08

Osman Bey merhaba tekrardan, Bahsettiğiniz durumda da zaten kuralın uygulanmış olması fark etmiyor. Bu mantıkla siz Cuma günü para çekimi yaptığınızda hiç bir fonlamaya ihtiyaç duymadığınız Cumartesi günü zaten 24 saat kuralını aşabiliyorsunuz. Piyasa açılmadan hemen önce fonlama yapıp tekrar bonus talep edebilecek olsanız zaten bizim bu sistemi getirmemizin yukarıda da bahsetiğimiz gibi hiç bir mantığı kalmıyor. Siz Cuma günü bu para çıkışını yaparken kurumumuz size herhangi bir soru yöneltti mi neden çekiyorsunuz dedi mi o zaman neden siz bizim kurum kurallarımızı uymayı reddediyorsunuz. İşlemleriniz ve yatırımlarınız bu yatırımınız da olumsuz gitmiş olabilir ancak bunun sorumlusu kurumumuz değil. Siz Cuma günkü varlığınızla da işlem yapmaya devam edebilirdiniz, varlığınız ve marjin gereksinimlerinizin tamamen sorumluluğu sizde bu konuda kurumumuza haksız bir suçlamada bulunuyorsunuz zaten. Diğer konuda ilettiğiniz ekran resmi ise tam bir yıl önce ve bir seferliğine size uygulanmış ancak biz geçtiğimiz bir yıl içinde regülasyona girebilmek için bir çok ilerleme kaydettik ve zaten siz bu durumu banka üzerinden arkadaşınza para yollayarak sonrasında da arkadaşınızın kendi hesabını fonlaması yoluyla da çözebiliyorsunuz ki bizim böyle durumlarda kurumumuz kaynaklı bir uzama meydana geldiğinde işlemleri geri açmak için hakkınızı savunduğumuzu da biliyorsunuz. Ancak her iki konuda da şikayet vara yazdığınız şikayet kurumumuza büyük bir haksızlık içeriyor.

Osman
Osman10 Kasım 2020 00:32

Sizinle söz yarışına girmen imkansız. Para çekiminde de verdiğiniz bonusları siliyorsunuz zaten. Çek yatır çek yatır mükerrer bonus alma şansı yok zaten. Para çekersen bonusu silerim ha. Çekme parayı mantığı. Halbuki 1000 dolar yatıran birisi 200 dolar bonus aldıysa varlık 1300 dolar oldu kazandığı 100 doları çekince bonus silinmemesi gerekirken hepsi siliniyor. Amaç çekim yapmasın sistemde kaldıkça illaki bu piyasadaki insanların yaşadığı (yaklaşık %85 oranında) hesap patlasın. Süslü sözler kelime oyunları yazmanıza gerek yok. Referans olduğum kişilerle şimidiye kadar olan kayıp çok fazla. Bir gün şikayet etmiş değilim. Ama son 1 haftada yaşadığım sıkıntı gerçekten benim ağrıma gidiyor. İlk defa kayıp yaşayıp da sizi sorumlu tutuyormuş havası oluşturmuşsunuz. İlk cevabınızda kanunen yasak dediğiniz şey, 2. Cevapta aşama kaydetmeye döndü. Siz gölünüzü ferah tutun bizim her şeye bir cevabımız var diyorsunuz. Vardır elbette sizler insanları ikna etmek için özenle seçilip gerekli eğitimleri alıyırsunuz. Buraya şikayet etmeseler diğer kişilerde sineye çekeceklerdi. Niçin bir çoğu sorun çözüldü demiş. Hatasız kul olmaz. Ya sicil kötülenmesin ya da gerçekten hata sizdeydi. O yüzden ikna edildiler. Vesselâm Hızlıfx artık soru işareti (! )

Osman
Osman11 Kasım 2020 15:11

Bugün itibariyle HızlıFx'deki hesabımı kapatmış bulunuyorum. Maalesef çözüm olarak zararımı kapatmak yerine yeni yapacağınız fonlamalarda daha fazla bonus verelim dediler. Parayı sokaktan süpürüyoruz sanki. Zararı sineye çek hiçbir şey olmamış gibi devam et deniliyor. Geç uyandım. Yoksa yatırımcının çok da bir önemi olmadığını burda adlarına kötü sürülmesin sana ne olursa olsun mantığındalar.

  • profile
  • profile
2 Destekçi
  2 Yorum

2 Yorum

Yunus
Yunus10 Kasım 2020 18:49
 

Yatırımcıyı mağdur etme kervanına Hızlıfx de katılmış anlaşılan. Uzak durmakta fayda var. Bonus taktiği Foreks firmalarının en sık kullandığı araçtır. Dikkat edin...

 2
Uğur
Uğur27 Haziran 12:39
 

Şikayetinizi okudum bende yaklaşık 1.5 senedir kullanıyorum bu kurumu ama kötü bir niyetlerini görmedim söylediğiniz konularda da sizi haksız buluyorum. Fonlamanızdan ya da yaptığınız işlemlerden siz sorumlusunuz yüksek risk alırsanız kayıplarınızdan da siz sorumlusunuz 10000 yatıralım 100000 lik işlem yapalım ama işler ters gittiğinde yok bonusum olmadığı için patladım diyelim verdikleri yüzde 25 bonusa güvenerek işlem yapıyorsanız sız zaten bu piyasaya girmeyin üzülürsünüz.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile

Benzer Şikayetler