sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Hızlıal Ne Ürünü Temin Ediyor Ne De Para İadesi Yapıyor

Tarik Tarik18 Mayıs 2018 10:57

Hizlial.com'dan 09/05/2018 tarihinde İphone 8 Plus 64 GB silver cep telefonu siparişi verdim. 4299 TL'yi kredi kartından tek çekimde aldı. Firma ürünü temin edemiyor, siparişlerim kısmında hep ürün temin aşamasında yazıyor. 5 iş günü içinde ürünü temin edemezse sipariş iptal butonu aktif olması gerekirken böyle bir buton bir türlü aktif olmuyor. Müşteri hizmetlerini aradığımda firma kayyuma devir oldu, siparişleriniz gecikmeli olsa da temin edilir diyor. Aradan günler geçmesine rağmen temin edemediklerinde iptal en az 30 gün sürer diyorlar. Siparişi iptal etmek için müşteri hizmetlerini tekrar aradığımda yarım saat telefonda beklememe rağmen bekleyenler arasında hep 1. sırada bekliyorsunuz ve kimse cevap vermiyor.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Tarik 21 Mayıs 2018 14:02

hizlial.com Sitenizden dört defa ürünü temin edemiyorsanız iptal edin paramı karta iade edin diye yazdım bir tanesine yukarıdaki cevap gibi ilgili departmana aktardık deyip hiçbir şey yapmadınız. Sırayla bimer e daha sonra CİMER e yazacağım en sonunda da savcılığa dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulunacağım bakalım o zaman Yargı önünde nasıl hesap vereceksiniz.

Hızlıal Logo Hızlıal 21 Mayıs 2018 10:30

Değerli Müşterimiz, Şikayetinizde belirtmiş olduğunuz konu hakkında inceleme süreci hemen başlatılmıştır. En kısa sürede bu süreç sonuçlanacaktır. Bu süreç içerisinde bize göstermiş olduğunuz anlayışınız için teşekkür ederiz. Tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme aktarılacaktır. Saygılarımızla, Hizlial.com

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .