Hepsijet Personelinin Davranışı!

Ali Ali04 Nisan 18:17

Yıl dönümü hediyesi olarak eşime Kahve Dünyası'ndan hediye aldım. Ekstra ücret farkı ödeyerek Hepsiexpress aracılığı ile randevulu ve adrese teslimat seçeneğini seçtim. Adres ise İstanbul adliyesi olup detaylı oda bilgisi yazılıydı. Hediye sürpriz olacağı için kendi iletişim numaramı vermiştim. Teslimat gününde kurye adliyeye geldi. Beni telefonla aradı içeriye giremediğini benim aşağıya inip siparişi teslim almamı istedi. Ben de odaya teslim olması gerektiğini belirttiğimde güvenlikten izin alamadığını söyledi. Adliye çok büyük olduğu için yaklaşık 7-8 dakikada kuryenin tarif ettiği dış kapıya ancak gidebildim. Orada da aynı serzenişte bulundum. Bana kaba bir şekilde kendisinin de bu durumdan memnun olmadığını, adliye otoparkına kendi cebinden günlük 15 lira para ödediğini söyledi.

Paketi teslim alacağım sırada benden t. C. Kimlik numaramı istedi. Bunun yasal olmadığını, kişisel bir bilgi olduğunu belirttiğimde daha da kaba ve küçümser bir üslupla "abi sen bari yapma ya bir de adliyede çalışıyorsun" diyerek cevap verdi ve kaba tavırlarla konuşmaya devam etti. Oysa ki söylemesi gereken şey "özür dilerim ama bana verilen talimat bu şekilde o yüzden böyle yapıyorum" demekti. Personel gerçekten çok saygısız ve ukala birisi. Ayrıca diğer özel kargo şirketleri ya da kuryeler adliyede odada teslimat yaparken Hepsiexpress personeli zahmet edip odaya gelmiyor. 8-10 dakikalık uzun bir yolu ayağına gitmemizi istiyorlar. Eğer gerçekten güvenlik nedeniyle içeri giremiyor iseniz, adrese teslimat ve randevulu teslimat seçeneklerini sistemizden kaldırın.

Yerine getiremeyeceğiniz taahhüdü vererek insanları kandırıp boş yere paralarını almayın. Ayrıca ben bu olayda boş yere kargo ücreti vermiş oldum. Eşimin odasına bizzat ona teslim edilmesi gereken bir paket bana teslim edildi. Hediyenin bir anlamı kalmadı benim için. Boş yere alınan ücretin tarafıma iade edilmesini istiyorum. Ek olarak bu şikayetlerimi Hepsiexpress'e WhatsApp hattı üzerinden belirttiğimde yazdıklarım okunmasına, üzerinden saatler geçmesine ve çevrim içi olunmasına rağmen herhangi bir cevap verilmedi. 

  • - Görüntüleme

Cevaplar

hepsiJET Logo hepsiJET 04 Nisan 19:32

Değerli Müşterimiz, Şikayetinizle ilgili gerekli incelemeler başlatılmıştır. Teslimat sürecinizle ilgili detaylı bilgileri 0 850 558 0 333 numaralı çağrı merkezimizden ya da [email protected] adresine mail göndererek öğrenebilirsiniz. Saygılarımızla. hepsiJET Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler