hepsiJET Kargom 1 Aydır Gelmiyor

Alper Alper15 Şubat 20:09

Hepsiburada adıyla bilinen siteden aldığım "spectre 3 Litre Antifiriz - 40 Yeşil" ürününü hepsiJET adı verilen kargo firması 1 aydır getirmiyor. Sitenin iddiasına göre ürün 10 Ocak 2020 tarihinde kargoya verilmiş. 13 Ocak'ta teslim edilecek diye görünüyor. Ancak bugün 15 Şubat ve ürün hala bana ulaşmış değil. Kargo takibinden baktığımda ürünün başına gelmiş tek hareket "Hb Depo Transfer Merkezi - Kargoya Verildi" şeklinde. Bir aydır defalarca aramama rağmen, her seferinde "Özel olarak ilgilenileceği" söylenmesine rağmen hiçbir işlem yapılmamış, hiçbir gelişme olmamıştır. Aramalarımda da belirttiğim gibi siparişin iptal edilmesini istiyorum. Söz konusu gecikme sürecinde ürüne ihtiyacım kalmamıştır. Ürünü başka yerden temin etmek zorunda kaldım. Siparişin iptal edilmesini talep ettiğimde bana "Ürünün akıbeti sonuçlanmadan iptal işlemi yapılamayacağı" söyleniyor. Böyle bir saçmalık olabilir mi? Nasıl sonuçlanacak peki ürünün akıbeti? Uzay boşluğuna mı gidecek? Hayır yani bir aydır ne olduğu belli olmayan bir sipariş, tekrar tekrar aramama rağmen hiçbir gelişme olmamışken daha nasıl sonuçlanacak? Gerçek olan tek şey, varlığı hakkında bilimsel hiçbir kanıt bulunmayan -bu saatten sonra olsa da bir kıymeti kalmayan bir ürün için kredi kartımdan para çekilmiş olması ve bu paranın geri ödenmemesi. Eskiden Hepsiexpress vardı, hiç sorun yaşamıyorduk. Şimdi hepsiJET diye bir şeye geçtiler ama yarısı bile jet değil bence. Bundan sonra da başka sitelerden alışveriş yapmayı düşünüyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Alper 02 Mart 00:47

Bu kopyala/yapıştır yapılan ve hiçbir gerçeği yansıtmayan cevabınızdan bu yana 2 hafta geçmesine rağmen hala hiçbir gelişme olmadı. Kargoları kaybediyorsunuz ya da açıyorsunuz. Telefonda da burada da insanları sadece oyalıyorsunuz. Ürünü zaten getirmiyorsunuz ve ben de iptal edilmesini istiyorum. Bundan daha normal, daha basit bir şey olabilir mi? Geçin bunları oyalamayı bırakın artık. Ürünün bana gelmeden iptal edilmesini istiyorum. Hemen iptal edilmesini istiyorum. Yeter artık. Aradan geçen 2 ayda arabayı sattım. Ürüne artık ihtiyacım kalmamıştır. El konulan paramın iade edilmesini istiyorum. Sonunda Tüketici Hakları'na şikayet edeceğim. 30 lira için değil insanları aptal yerine koyduğunuz için sizinle uğraşırım.

hepsiJET Logo hepsiJET 16 Şubat 09:50

Değerli Müşterimiz, Şikayetinizle ilgili gerekli incelemeler başlatılmıştır. Teslimat sürecinizle ilgili detaylı bilgileri 0 850 558 0 333 numaralı çağrı merkezimizden ya da [email protected] adresine mail göndererek öğrenebilirsiniz. Saygılarımızla. hepsiJET Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler