HepsiJET Kargo Siparişimi Tarafıma Ulaştırmadan Ürünümü İade Etti

Ayşe Ayşe13 Ocak 16:21

08.01.2020 de Hepsiburada.com'dan kızıma oyuncak aldım. 10.01.2020 de Hepsijet kargo ile tarafıma iletileceğini siparişlerimden gördüm. Kızım o gün akşama kadar balkonda kargo bekledi. Ve aynı gün ''Alıcı kargoyu kabul etmedi'' gerekçesiyle iadeye gönderilmiş. Kargo firmalarında ürün 3 gün bekletilmesi gerekmiyor mu. Hem suçlu hem güçlüler. Ayrıca Antalya da Hepsijet kargo bürosu yok, muhatap bulamıyorsunuz. Hepsijet i aradığımda Hata bizden kaynaklı yanlışlıkla kayda öyle geçmiş denildi. Çözüm önerisi yok.

Ürün geri Hepsiburada ya iade olup, ellerine geçtiğinde parası kartıma geçecekmiş. İstersem tekrar alabilirmişim. Tamamen dışımda gelişen bir durum olmasına rağmen hem kabul etmediğim söylenerek suçlanıyorum, hem kredi kartımı bloke ediyorlar, hem de ürün elime ulaşmıyor. Hepsiburada, böyle kara düzen ve ilkesiz, müşteri memnuniyetini hiçe sayan bir kargo firması oluşturdukları için kınıyorum. Operasyonel hata denilip olaydan sıyrılmayı politika edinmiş yöneticilerle yönetilen Hepsijet kargoyu da kınıyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

hepsiJET Logo hepsiJET 13 Ocak 16:27

Değerli Müşterimiz, Şikayetinizle ilgili gerekli incelemeler başlatılmıştır. Teslimat sürecinizle ilgili detaylı bilgileri 0 850 558 0 333 numaralı çağrı merkezimizden ya da [email protected] adresine mail göndererek öğrenebilirsiniz. Saygılarımızla. hepsiJET Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler