14 Ekim
#12779612

Hepsiexpress Kargo Teslimatı Yapamıyor Maalesef

Hepsiexpress'ten şikayetçiyim. DeFacto.com'dan 1 hafta önce aldığım ürünleri ilk gün evde bulamadık tekrar geleceğiz diye mesaj atıp ikinci gün ise adresin yanlış olduğu gerekçesiyle teslim edemediklerini iddia ettiler. Tüm diğer kargo şirketleri adresi bulabilirken onlar nasıl bulamıyor. Üstelik aldığım ve parasını ödediğim ürünleri satıcı firmaya iade ediyorlar. Adres yanlışsa ilk gün nasıl beni adreste bulamadılar adres doğruysa neden ikinci gün getirmediler. Firmaya telefonda bir insanla karşılaşırım ürünler iade edilmeden halledebilirim diye aradım bir bant kaydıyla karşılaştım. Mail yoluyla derdimi anlatmaya çalıştım yine bir sonuç yok. Aynı şeyleri tekrarlayıp duruyorlar. Sonuç almak mümkün değil. Umarım burası aracılığı ile en azından yaptıkları şeyin yanlışlığını anlarlar ya da DeFacto anlar ve böyle bir şirketle çalışmaktan vazgeçer.

Zeynep Zeynep 263 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Zeynep14 Ekim

    Bu yolları zaten denedim ve sonuç alamadım maalesef. Bu yüzden belki ilgileniyor ve anlaşılır diye bu mecradan ulaşmaya çalıştım.

  • hepsiJET Temsilcisi14 Ekim

    Değerli Müşterimiz, Şikayetinizle ilgili gerekli incelemeler başlatılmıştır. Teslimat sürecinizle ilgili detaylı bilgileri 0 850 558 0 333 numaralı çağrı merkezimizden ya da [email protected] adresine mail göndererek öğrenebilirsiniz. Saygılarımızla. Hepsiexpress Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler