17 Mart
#11726347

Hepsiexpress Kargomu Getirmiyor!

5 Mart Salı, 12:47 günü parasını ödeyip sipariş verdiğim 196,89 TL'değerindeki "Kingston 4 GB 2400 MHz DDR4 Notebook RAM (kvr24s17s6/4)
Satıcı: Webdenal.com" bu ürünü bugün 17 Mart itibari ile ne teslim alabildim ne iade edip paramı alabildim. Hepsiburada veya Webdenal.com (hangi taraf suçlu benim karar vereceğim bir konu değil) 196 TL paramı vermiyorlar, herhangi bir açıklamada bulunulmuyor.


Bu ürünü salı günü sipariş ettim, perşembe günü Hepsiexpress kargo firması ile dağıtıma çıktı, öğrenciyim evde değildim alamadım. Buna istinaden cuma günü bütün gün evde bekledim ancak gelen giden olmadı, keyfine göre hareket eden kurye arkadaşlar ürünümü cuma günü teslimata çıkartmadılar. Cumartesi sabahın saçma sapan bir saatinde arkadaş gelmiş, telefonumu aramış. Ekran görüntülerini bulabilirsem ekleyeceğim buraya tam 13 dakika sonra geri dönüş yaptım, bulunduğum yerden gittiğini kargoyu teslim edemeyeceğini söyledi. Ve bu arkadaş bu kargonun 2. kez dağıtıma çıktıktan sonra direkt olarak iade edileceğini bana iletmedi. Bunu ek olarak söylüyorum, defalarca kez Hepsiburada'yı ve Hepsiexpress i aradım, proje yetiştirmeye çalıştığımı, RAM'e ihtiyacım olduğunu ve benim evime kadar getirmeseler bile ben gidip alayım dedim, Hepsiexpress normal bir kargo şirketi olmadığını depo mantığıyla çalıştığını söylediler. Bugün ayın 17.03.2019 yani siparişimin üzerinden tam 12 gün geçti. Hepsiburada'ya defalarca kez yazdım bu süreçte, aradım. Sonuç yok. İşin garipliği ürün iade edilecek dedikleri günün üzerinden tam 8 gün geçti hala iade de yok, para da yok ortada. Hepsiburada'nın sitesinde ürünün bana nasıl gösterildiğini eke ekliyorum bugünün ssini alarak yapıyorum bunu da, eski falan değil.


Hepsiburada bu ürünü ben esir tutuyormuşum gibi muamele yapıyor, ne iade ediliyor ne param veriliyor. Ben bu ürünü teslim alamadıysam sayın Hepsiburada yetkilileri bu ürün ya sizin kargo firmanıza, ya sizin şirketinizde ya da sizinle anlaşmalı ürün yollayan firma olan Webdenal.com deposunda şu an. Ama bende değil. Bende olmayan ve sizin elinizde oyuncak ettiğiniz ürünün parasının iadesinde bu kadar beklemenizin sebebini anlamıyorum. Son çare olarak buraya yazıyorum, bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim, tezim var şu an elim kolum bağlanmış vaziyette. Bu ana kadar siz bütün planlarımı yok ettiyseniz ben de bundan sonra elimden ne geliyorsa yapacağım sizin bu vurdumduymaz tavırlarınıza karşı.

Ertuğrul Ertuğrul 748 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hepsiexpress Temsilcisi17 Mart

    Değerli Müşterimiz, Şikayetinizle ilgili gerekli incelemeler başlatılmıştır. Teslimat sürecinizle ilgili detaylı bilgileri 0 850 558 0 333 numaralı çağrı merkezimizden ya da [email protected] adresine mail göndererek öğrenebilirsiniz. Saygılarımızla. Hepsiexpress Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler