01 Kasım 2017

Hepsiburada.com Kendi Hatasında Müşteriyi Mağdur Ediyor

Ekim ayının 19’unda aldığım (78660299-lambader) ürün ayın 21’inde eksik olarak elime geçti. Eksik olduğunu bildirdim. Bana 1 gün içerisinde dönüş sağlanacağı söylendi fakat sağlamadı. Ben ondan sonra ki günler sürekli aradım ve her seferinde bana 1 gün içerisinde dönüleceği söylendi fakat dönülmedi. Ve her seferinde 7 ile 10 iş günü arasında işleminiz gerçekleşecek dendi. Ve şu an Kasım'ın 1'i. Ayrıca aradığım danışmanların hepsi başka bir şey söylüyor. Bir danışman onay geldi ürününüz gönderilecek dedi en son aradığım danışman onay aşamasında dedi. Hepsiburada kendi hatasını bana 11 gündür çektiriyor ve hala devam ediyor. Ürün elimde montajını yapamıyorum. Ve bu mağduriyetimi kimseye duyuramıyorum.

Yusuf 233 Okunma

Cevaplar

  • Yusuf10 Kasım 2017

    Ne güzel çözüm odağınız var. Her zaman zaten bi yerlere kayıt aldınız sonuç ney? Yok. Bir daha Hepsiburada kullanmıyacağıma emin olabilirsiniz. Eksik Ürünüm hala gelmedi 1 ay olacak neredeyse.

  • Hepsiburada.com Temsilcisi10 Kasım 2017

    Sayın Yusuf K., Talebiniz hakkında Hepsiburada.com Müşteri Hizmetleri sisteminde VVF-191-20835 no'lu kayıt bulunmaktadır. Yukarıda vermiş olduğunuz bilgiler mevcut kaydınızın içerisine eklenmiştir. Talebinizin çözüm sürecinin daha hızlı ilerleyebilmesi için, konu ile ilgili her türlü bilgi ve taleplerinizi üyelik sayfanızda yer alan “Hesabım - Mesajlarım - Müşteri Hizmetleri Mesajları” sayfası üzerinden iletebilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla Hepsiburada Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön