16 Aralık 2014

Hepsiburada.com Siparişlerimi Göndermiyor!

86123685 numaralı siparişimde 24 saatte kargoda denilmesine rağmen 5 gündür gönderilmediği için iptal ettim. 86198344 numaralı siparişimin tedarik süresi 6 gündü ancak hala tedarik edilmemiş ve ne zaman geleceği belli değil. Verilen teslimat sürelerine neden uymuyorsunuz? Bir de reklamlarda Hepsiburada Hepsiburada diye reklam yaparsınız.

Selim 1.611 Okunma

Cevaplar

  • Selim 18 Aralık 2014

    Siparişim 2 gün gecikmeli olarak kargoya verildi ancak zaten kargoya verilmesi için bi 6 gün beklemiştim. Şikayetvar üzerinden açtığım bu kaydın siparişin gönderilmesinin hızlanmasına katkısı olmuş gibi görünüyor çünkü 24 saatte gönderileceği belirtilen 5 gün beklemeden sonra bir değişiklik olmayınca iptal ettiğim sipariş için de keşke hepsiburada.com'un müşteri hizmetlerine kayıt açmak yerine buraya açsaydım sanırım o siparişimin de gönderilme süreci hızlanacak ve boşunada beklememiş olacaktım. Neyseki sipariş şuan kargoya verilmiş umarım sorunsuzca tarafıma ulaşır..

  • Hepsiburada.com Müşteri Temsilcisi16 Aralık 2014

    Sayın Selim Ö. İletmiş olduğunuz talebiniz hakkında telefon kanalı ile tarafınızla irtibata geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Aynı zamanda talebiniz hakkında Müşteri Hizmetleri sisteminde kayıtlı bulunan VJX-472-12830 no'lu kayıt numarası üzerinden tarafınıza bilgilendirme de yapılmıştır. İletmek istediğiniz talepleriniz için ilgili kayıt numarası üzerinden bizimle irtibata geçebilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla Hepsiburada Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön