01 Şubat 2014

Hepsiburada.com Müşterinizi Yanıltıyorsunuz

Hepsiburada.com'dan 2 parça ürün aldım. Bu ürünlerin 1 tanesi tedarik edilemediği için isterseniz ücret iadesini yapabiliriz diye bir mesaj geldi ben onay vermeme rağmen aradan biraz zaman geçtikten sonra isteğimin üzerine ücret iadesi yapıldığına dair bir mesaj daha geldi. Onayım olmamasına rağmen ücret iadesi yapıldı. Ben bu ürünü alırken stokta bu ürün vardı daha sonra tedariki sağlanamadığı söylüyorsunuz. Böyle saçmalık mı olur ?

Stokunuzda olan ürünü nasıl tedarik edemezsiniz? Satış sözleşmesini okuduğumda ürün tedarik edilemediğinde ücret iadesi sağlanır gibi bir madde de bulunmuyor. Ben bu ürünün bana ne şekilde olursa olsun, en yakın zamanda tedarik edilmesini istiyorum.

Ramazan 47 Okunma

Cevaplar

  • Hepsiburada.com Temsilcisi03 Şubat 2014

    Sayın Ramazan F, Talebiniz hakkında Hepsiburada.com Müşteri Hizmetleri sisteminde ZFF-390-11142 no'lu kayıt bulunmaktadır. Yukarıda vermiş olduğunuz bilgiler mevcut kaydınızın içerisine eklenmiştir. Talebinizin çözüm sürecinin daha hızlı ilerleyebilmesi için, konu ile ilgili her türlü bilgi ve taleplerinizi yukarıdaki kayıt numarası ile Hepsiburada.com: Hesabım: Müşteri Hizmetleri sayfasından takip edebilirsiniz: http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla Hepsiburada Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön