05 Şubat 2014

Hepsiburada.com Kitaba Gereken Özen Gösterilmiyor.

Kaçıncı defadır değil onlarca kez neredeyse kitap aldım. Her defasında onlarca kitap aldım. Her defasında özensiz gönderileri iade ettim. Bundan ders çıkaramayan bir satıcı hb.com. Kitap satış bölümü, KİTAP'a gereken saygıyı göstermeyen insanların elinde. Gelen kitapların hali gerçekten çok üzücü. Bunları ikinci el rafına dizseniz yeridir.

Kitap satışındaki tüm çalışanlardan şikayetçiyim. Bu iş nasıl yapılır gidip gösteresim geliyor.
Geçiştirme cevaplar değil bir çözüm istiyorum, sorunun üstü örtülsün değil, artık Kitap bölümü kitapları kitaba yakışır şekilde elimize ulaştırsın. Zedeli kitabı değişime gönderiyorum, paramı iade ediliyordu. Bu kadar kolaycı olunur mu?

İlker 49 Okunma

Cevaplar

  • İlker 06 Şubat 2014

    Bu özel bir sorun değilki, sadece bana gönderdiğiniz kitapları mı özensiz gönderiyorsunuz da özel olarak cevap verme gereği duyuyorsunuz. Bence yapacağanız açıklamayı tüm kitap müşterileriniz merak ediyordur. Müşteri memnuniyeti iade ve değişimden önce müşterirnin talepelrini doğru anlamaktan başlar. Yöneticileriniz gerçekten başarısız olmalı.

  • Hepsiburada.com Temsilcisi06 Şubat 2014

    Sayın İlker Y, Talebiniz hakkında Hepsiburada.com Müşteri Hizmetleri sisteminde DWS-935-81386 no'lu kayıt açılmıştır. Yukarıda vermiş olduğunuz bilgiler kaydınızın içerisine eklenmiştir. Talebinizin çözüm sürecinin daha hızlı ilerleyebilmesi için, konu ile ilgili her türlü bilgi ve taleplerinizi yukarıdaki kayıt numarası ile Hepsiburada.com: Hesabım: Müşteri Hizmetleri sayfasından takip edebilirsiniz: http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla Hepsiburada Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön