26 Ağustos 2013

Hepsiburada.com Kırık Ürün Gönderdi!

Hepsiburada.com'dan aldığım ürün kırık çıktı, kendileriyle yazışmam ve görüşmem neticesinde iade formu doldurmamı söylediler ve benim sayısını hatırlamadığım kadar formun hiç birini işleme sokmadılar.

Ürünü kırık teslim almamam gerektiğini, kontrol etmem gerektiğini söyleyeceklerini tahmin ediyorum. Lakin ürünü ben teslim almadım ve kargo evrağında benim imzam yok, bu sebeple kontrol edemedim. Ev de ürün açıldığında kırık olduğu ortaya çıktı. Ben durumu kargo firmasıyla çözebilirdim, ama Hepsiburada.com'un ilgisizliği ve vurdumduymazlığı, bu şikayeti yazmama sebep oldu.

Barış 43 Okunma

Cevaplar

  • Barış 29 Ağustos 2013

    ücret iade edildi,sıkıntılı bir süreç yaşadım .Netten alışveriş problemleri...

  • Hepsiburada.com Temsilcisi26 Ağustos 2013

    Sayın Barış D, Sorununuz hakkında detaylı inceleme yapılmış ve konuyla ilgili size e-posta yoluyla bilgilendirme yapılmıştır. Talebiniz sonuçlandırılıncaya kadar sizinle iletişim halinde olacağız. Bu süreçte sizi istemeden üzdüğümüz için özür dileriz. Saygılarımızla, Hepsiburada.com Ekibi ……………………………………………………………………………………………………………………… Size yardımcı olmak için buradayız. Görüş ve önerileriniz için bize 7 gün 24 saat ulaşabilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/Support.aspx

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön