05 Eylül 2013

Hepsiburada.com Hediye Ürünü Göndermedi!

Hepsiburada.com'dan 2 adet telefon aldık, mavi olan ürün geldi sorun yok. Diğer siyahı tam 1 ayda zar zor geldi. Ürünün gecikmeden kaynaklanan sorundan dolayı 8 GB hafıza kartı hediyemiz dendi ürün geldi ama 8 GB hafıza kartı gelmedi. 3 defa müşteri hizmetlerine durumu anlatmama rağmen maalesef ne geri dönüş yapıldı, nede olayı çözümlediler.

8 GB hafıza kartı bulut oldu yanlış söylendi. Büyük bir firmaya bu yakışıyor mu soruyorum. Siz kendiniz ürünü gecikmeden dolayı iptal etmezseniz hediyemiz olarak söylediniz yazı hala durmakta, buna rağmen müşteri hizmetleri ne muhatap oluyor nede geri dönüş yapılıyor. Yine yineliyorum kesinlikle daha alışveriş yapmam.

Onur 41 Okunma

Cevaplar

  • Hepsiburada.com Temsilcisi05 Eylül 2013

    Sayın Onur İ, Sorununuz hakkında takip başlatılmıştır. İşlem detaylarınız incelenecek ve kısa süre içerisinde çözüme ulaştırılması sağlanacaktır. Saygılarımızla, Hepsiburada.com Ekibi ……………………………………………………………………………………………………………………… Size yardımcı olmak için buradayız. Görüş ve önerileriniz için bize 7 gün 24 saat ulaşabilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/Support.aspx

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön